V tvare predĺženého nepravidelného lichobežníka sa elektráreň rozkladá na ploche zhruba dva hektáre a má inštalovaný výkon 950 kW. Ročne by mala vyrobiť okolo 1000 MWh elektriny, čo predstavuje úsporu 1000 ton CO2 v porovnaní s uhoľnou elektrárňou.
Slnečná energia podporí výrobu z atómu
„Presne 4136 fotovoltických článkov bude vyrábať jednosmerný prúd, ktorý striedače premenia na striedavú elektrinu,“ dozvedeli sme sa od projektového manažéra SE-EMO Jaroslava Hindického. „Káblom potom pôjde do rozvodne za vrátnicou MO34, kde sa pretransformuje na 22 kV. Z vyrobenej elektriny bude napájaná vlastná netechnologická spotreba zariadenia staveniska, ako je prevádzkový areál – administratívna zóna MO34 a samotnej stavby 3. a 4. bloku elektrárne.“
Fotočlánky na kukuričnom poli
Samotným prácam predchádzalo 10. októbra pokosenie kukurice na parcele, osadenie stĺpov oplotenia, kotviacich skrutiek, ale najmä projektová príprava a schválenie Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Po rozmiestnení kolektorov na celohliníkovej podpornej konštrukcii pevného trojuholníkového rámu v 36-stupňovom uhle k slnku, orientovanej na juh, mala byť elektráreň spustená 22. decembra. Solárna elektráreň bude potom premieňať priame, ale aj rozptýlené žiarenie na elektrickú energiu. Lokalita je na to svojimi slnečnými pomermi predurčená. Intenzita dopadajúceho slnečného žiarenia je 1350 kWh na meter štvorcový za rok, zatiaľ čo v druhej vytypovanej lokalite SE, vo Vojanoch, kde bude tiež fotovoltická elektráreň, je to necelých 900 kWh na meter štvorcových za rok. Elektráreň vo Vojanoch bude zapojená do distribučnej siete.
Obnoviteľné zdroje
Popri elektrine zo štiepnej reakcie v atómke sa tak bude produkovať v Mochovciach ďalšia čistá ekologická energia bez emisií oxidov uhlíka. Slovenské elektrárne tak rozšíria svoje portfólio obnoviteľných zdrojov.
Autor: Števo Švolik