LEVICE/PLÁŠŤOVCE. Informoval o tom iniciátor akcie Zoltán Hojsza s tým, že proti výstavbe sa vyjadrilo podpismi 645 obyvateľov. "Podľa pravidiel starostka obce Anikó Helység mala by do 90 dní vyhlásiť referendum," konštatoval Hojsza.
"Občania žiadajú zrušenie projektu výstavby vodného diela," uviedol Hojsza s tým, že v nedeľu (9.1.) v miestnom kultúrnom dome zorganizovali zhromaždenie, na ktorom sa zúčastnilo vyše 400 občanov a len jeden diskutujúci podporoval výstavbu elektrárne. "Žiadame starostku, aby podnikla všetky kroky, ktoré by zabránili výstavbe AVE na rieke Litava," zdôraznil iniciátor.
Obyvatelia žiadajú starostku, aby sa obrátila na Ministerstvo životného prostredia SR, aby sa zasadila za okamžité zrušenie projektu na rieke Litava. "Sme presvedčení, že táto výstavba nie je nutná a sú určite dôležitejšie projekty, ktoré by sa mohli za predpokladané náklady 150 miliónov eur realizovať. Výstavba elektrárne by negatívnym spôsobom zasiahla do nášho každodenného života, mohlo by dôjsť aj k vysýchaniu studní, viedla by k značnému kolísaniu vodnej hladiny Litavy, zničeniu vegetácie, ako aj k vyhubeniu živočíchov," priblížil Hojsza.
Dodal, že napriek uisteniu, že AVE by mohla poskytovať aj protipovodňovú ochranu, ľudia sa obávajú, že veľké množstvo vody by mohlo v prípade porušenia statiky hrádze zničiť celú obec. "Môže to byť prírodná katastrofa alebo aj teroristický útok. Spoliehame sa na výhru zdravého rozumu. Veríme, že prírodné bohatstvo je dôležitejšie ako krátkodobý finančný zisk. Zrušenie tohto projektu bude znamenať aj zachovanie rovnováhy prírodných vodných ekosystémov v prospech nás a budúcich generácií," vyzdvihol.
TASR 4. januára informovala, že súkromný investor má v pláne neďaleko Levíc postaviť AVE. Jej inštalovaný výkon by mal dosiahnuť 57,93 MW a mala by sa vybudovať na katastrálnom území obce Plášťovce. Predpokladané investičné náklady sa odhadujú na 150 miliónov eur. Stavebné práce by sa mohli začať už v roku 2013 a ich ukončenie v roku 2017.
AVE je špecifický typ vodnej elektrárne. Rieši akumuláciu elektriny z fotovoltických elektrární a podľa potrieb riadenia elektrizačnej sústavy vyrába elektrickú energiu. Výstavba, ako aj prevádzka elektrárne v okrese Levice by mali priniesť viaceré socioekonomické stimuly. Investor odhaduje, že počas výstavby vodnej elektrárne vznikne potreba 300 až 400 pracovníkov. Prevádzku elektrárne bude zabezpečovať 10 pracovníkov obsluhy.