Štvrtok, 14. december, 2017 | Meniny má Branislava, Bronislava

Spišiaci doma porazili Levičanov

V 35. kole basketbalovej extraligy potvrdila Spišská Nová Ves, že nie je druhá náhodou. Po výbornom výkone vyhrali hostia v Leviciach o päť bodov.

Astrum Levice - BK 04 AC LB Spišská N. Ves 78:83 (44:43). Levičania nezačali dobre. Najskôr trafil za tri body Baldovský, Johnson neskôr upravil na 2:7, Mróz na 4:9 a keď Toroman nedal trojku a Mróz na opačnej strane áno (4:12), v 4. min. reagoval oddychovým časom domáci lodivod František Rón.

Róna prehra mrzí, Janikov spokojný

Ten nebol po zápase príliš spokojný. „Prehra samozrejme mrzí, bol to dôsledok nášho vlažného začiatku, dovolili sme Spišskej nastrieľať v prvom dejstve 26 bodov a tým hostia získali sebavedomie a pohodu,“ povedal Rón po zápase.

Levičania sa však postupne dostali do zápasu. Úvod druhej periódy načal trojkou Urland (21:26), ale Spišiaci vždy dokázali pribrzdiť črtajúci sa domáci nápor. „Bol to veľmi ťažký zápas, Levice majú kvalitné mužstvo, doma neprehrávajú, ale musím povedať, že úvod nám vyšiel, boli sme koncentrovaní hlavne v obrane, padli nám tam nejaké trojky a mali sme náskok. Levičania to postupne sťahovali v druhej štvrtine sme ich ale držali na dištanc až prakticky do konca polčasu, kedy sme trošku poľavili a Levice išli do vedenia,“ hodnotil zápas asistent trénera hostí Martin Janikov.

Obrana - základ úspechu

Veru tak, Levice v druhej štvrtine pridali, v 8. min. zasmečoval Bernard (38:41), potom pridal ďalšie body spolu s Toromanom a polčas žlto-zelení vyhrali 44:43.

V tretej perióde dal najskôr trojku Toroman, lenže hostia opäť kontrovali. „Nepanikárili sme, hráči sa stále sústredili, boli pozorní v obrane a po rýchlych protiútokoch sme dokázali bodovať a nakoniec aj zaslúžene vyhrať. Levičania sa nedokázali ani v tretej časti hry vyrovnať s výbornou defenzívou hostí. „V každom zápase sa snažíme o agresívnu obranu, dnes je to základ, hráči si musia pomáhať a nedarovať súperovi ľahké koše. Toto nám vychádzalo, navyše domáci zahodili myslím až deväť trestných hodov, my len dva a hovorím, podľa mňa sme zaslúžene vyhrali,“ dodal na záver asistent trénera Spišskej Martin Janikov.

Dôležité momenty pre hostí

V 7. min. tretej štvrtiny hostia vyhrávali 61:55, lenže Koštomaj trojkou vyrovnal na 62:62 a posledná časť hry sa začínala za nerozhodného stavu 64:64. V nej sa Levice snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale Spišiaci zvládli dôležité momenty.

„Presne tak. Baťka nám tam dal dve ľahké trojky, v závere sme robili, čo sa dalo, ale súper hral sebavedome, hostia sú zohraní, naopak nám to dnes nešlo, v útoku sme mali slabý pohyb. Na toto sa budeme musieť zamerať v najbližších dňoch, je pred nami veľa práce,“ hodnotil zápas Rón.

V 4. min. poslednej štvrtine svietilo na tabuli po Englishových bodoch 68:69, minútu pred koncom znížil Koštomaj na 77:81, Vojtek vzápätí premenil z dvoch len jeden trestný hod. Na konci bol trojkový pokus Englisha príliš krátky a Spišiaci sa tak stali druhým tímom, ktorý túto sezónu v Leviciach vyhral.

TH: 25/16 - 17/15, trojky 6 - 6, 2000 divákov.
ASTRUM: Bernard 10, Urland 3, Lutovský 8, English 17, Klein 3, Vojtek 17, Seman 0, Koštomaj 14, Toroman 6
AC LB (najviac bodov): Baťko 17, Johnson 15, Mróz 14.