Dráma v Leviciach tentoraz pre domácich

Levickí basketbalisti zdolali v poslednom domácom vystúpení pred play off Handlovú. Pred plnou sa halou sa predlžovalo.

Rozohrávač English si pripísal 18 bodov.(Zdroj: Patrik Štrba)

Astrum Levice - MBK Handlová 86:74 pp, 70:70 (33:31).
Henderson síce vyhral rozskok, ale Levičania útok nezakončili a Kozlík dal trojku. Urland sa o to pokúsil tiež, no neuspel. Henderson o chvíľu otočil na 4:3, Delič na 4:5, ale potom si pripísal English šesť bodov po sebe (10:5) a tréner hostí Ľudovít Smačko si bral time-out. Levičania však hrali dobre, síce viac efektne a pre divákov ako efektívne, ale prvú štvrtinu vyhrali o desať bodov.
V tej druhej zavelil do útoku hostí trojkou kapitán Štefánik, v 4. min. znížil Delič na 21:15 a oddychový čas si brali aj Levičania. V 5. min. pekne zakončil opäť Delič, Haviar minútu pred polčasom znížil už na 31:27. Posledné slovo mal aktívny Delič, ktorý upravil na polčasových 33:31.
V úvode tretieho dejstva sa objavili nepresnosti v útoku na oboch stranách, v 4. min. Delič piatou trojkou hostí vyrovnal na 37:37. O tri minúty svietilo na tabuli 44:41, potom dal dva body Seman, Koštomaj trafil za tri, no na konci upravil Haviar na 50:47.
Levičania začali dobre aj poslednú časť hry. Po krásnom smeči Englisha zo 4. min. (58:50) si Smačko bral ďalší time-out, po ňom sa z ihriska porúčal Bernard, ktorý fauloval a vzápätí dostal technickú chybu za rečnenie. V 6. min. vyhrávali Levičania po Vojtekových bodoch 63:55, ale „baníci“ to nezabalili. Minútu pred koncom znížil Delič na 68:67, Levičania vzápätí vyhrávali po Englishových trestných hodoch 70:67, ale Golian o pol minúty šokoval trojkou a bolo 70:70. Levičania v útoku nič nevymysleli a muselo sa predlžovať.
Žlto-zelení začali výborn, v 2. min. vyhrávali 75:70, neskôr 79:74. Potom však padla v Leviciach trojka aká už veľmi dávno nie. Zobral to na seba Rišo Klein, lopta spravila na obruči hádam tri „koliečka“ a skončila v koši - 82:74. Minútu pred koncom už hostia pochopili, že na zvrat to nebude.

R Brziak, Hančík a Mlynský, TH: 32/23 - 18/13, trojky: 5 - 9, fauly: 22 - 25, 2200 divákov.
ASTRUM: English 18, Klein a Henderson po 11, Bernard 10, Urland 2 (Koštomaj 18, Vojtek a Seman po 7, Toroman 2).
MBK: Delič 27 (16 dosk.), Gavlák 14, Kozlík 7, Madaj 2, Miloševič 0 (Golian 11, Štefánik 9, Haviar 4).

Golian šokoval trojkou, Levice idú dvakrát von

Baníci začali v Leviciach dobre, aj keď prišli s okliešteným kádrom. „Prišli sme sem len ôsmi, Miloševič dokonca musel na začiatku odstúpiť, lebo mal horúčku. Myslím si, že sme boli Leviciam vyrovnaným súperom, hrali sme zónovú obranu, čo nám vychádzalo. V zápase boli aj veci, ku ktorým sa radšej nebudem vyjadrovať, lebo by som bol sankcionovaný. Podľa mňa vyhral šťastnejší tím,“ skonštatoval po zápase tréner Handlovej Ľudovít Smačko. Hostia dali síce v prvej štvrtine len osem bodov, no postupne sa dostali do zápasu a nakoniec ho aj pekne zdramatizovali. „Nemáme sa za čo hanbiť, chalani bojovali, nastúpili sme bez troch hráčov zo základu, nakoniec sme odohrali slušný zápas,“ doplnil Smačko.

Levičanom opäť nešla streľba. „Áno, domácim to nešlo, my sme z toho žili. Keď som si pozrel štatistiky tak za prvý polčas dali Levičania z dvanástich trojkových pokusov len jeden. Na to sme vsadili, že sme vypĺňali priestor pod košom a riskovali aj ťažšie strelecké pozície,“ hovorí tréner Handlovej. A veru má pravdu. Pol minúty pred koncom trafil trojku z diaľky Golian a išlo sa do predĺženia.

Tréner žlto-zelených František Rón povedal, že zápas bol ako na hojdačke. „Ja si myslím, že sme zbytočne súpera posadili na koňa. V prvom polčase mali hráči veľa možností skórovať z rýchlych protiútokov a zdalo sa mi, že chlapci chceli až príliš hrať pre divákov,“ začal hodnotenie Rón. Hostia z toho neskôr ťažili a na prestávku odchádzali už len s dvojgólovým mankom. Keď sa aj Levičania odtrhli, baníci sa úspešnými pokusmi z diaľky dostali do hry. „Som samozrejme rád, že sme v predĺžení vyhrali. Opäť to bolo obranou, ktorá nám v stredu v Žiline nefungovala.

V druhej časti zápasu dostal dôveru Tadej Koštomaj, ktorému evidentne chutilo. „Myslím, že Tadej odohral slušný zápas. Hovorím, hráči sa snažili všetci, hlavne v obrane do toho dali všetko, ale niekedy sme hrali zle v útoku. Hlavne v tom, že sme si do zóny prihrávali neskoro, a minuli sme niekoľko ľahkých pozícií,“ uzavrel debatu František Rón.