Za rodinou či nákupmi do Maďarska budú ľudia z pohraničia chodiť obchádzkou o rok dlhšie. Pripomienky vodohospodárov oddialili výstavbu dvoch mostov ponad Ipeľ.
PASTOVCE. Do maďarskej dediny za Ipľom je to vzdušnou čiarou len dva a pol kilometra. Ak sa tam chcú Pastovčania a ľudia z okolia dostať, musia dookola prejsť desiatky kilometrov. Výnimkou je obdobie, keď je nízka hladina vody v rieke. Vtedy sa na trhy vo Vámosmikole prebrodia cez koryto aj na bicykli.
Výstavba dvoch mostov ponad Ipeľ vyjde na päť miliónov eur. Väčšiu časť dala únia. Práce sa mali začať v tomto období. Pripomienky vodohospodárov k projektovej dokumentácii posunuli harmonogram o rok.
Most zničili Nemci a ľad
Jozef Olle si drevný most spájajúci dva brehy Ipľa pamätá z detstva. S rodičmi býval v dome hneď vedľa pohraničnej rieky.
Do Pastoviec sa z mesta vrátil po rokoch. Niekdajšie premostenie pripomína len cesta končiaca vo vzduchu s hrdzavou závorou. „Cez vojnu Nemci most vyhodili do vzduchu. Po vojne ho opravili, ale drevený most zničil v roku 1948 ľad,“ opisuje. Oproti jeho domu, na druhej strane prístupovej cesty k niekdajšiemu mostu, stojí schátraná budova. „To bola colnica, bývali v nej financi, asi desať rodín,“ spomína ďalej.
Mostné spojenie, ktorým sa zo slovenskej strany kedysi prechádzalo do maďarskej Vámosmikoly, idú obnoviť. Únia odsúhlasila projekt a dala peniaze, prispeli aj oba štáty a Nitriansky samosprávny kraj.
Cez vodu na bicykli
„Dúfame, že to bude dobré. Na druhej strane majú niektorí rodiny, voľakedy tam mali aj role. Celá dedina sa pýta, kedy to už bude,“ kladie si všeobecnú otázku dôchodca. Do Maďarska zatiaľ chodí hraničným priechodom v Šahách alebo Salke, čo je asi 30- a 20-kilometrová obchádzka. Väčšie šťastie má, keď je Ipeľ malý. „Prejsť sa vtedy dá aj na bicykli,“ hovorí o spôsobe, ako sa jednoduchšie dostať na veľké trhy. Každý štvrtok bývajú v maďarskej obci, vzdušnou čiarou vzdialenou len dva a pol kilometra od Pastoviec.
Most vítajú aj ďalší, ktorí k južným susedom dochádzajú za prácou. „Robím v Budapešti a keď bude most, budem to mať o 50 kilometrov bližšie,“ teší sa mladý Pastovčan. Čoho sa ľudia obávajú, sú nákladné autá. „Dúfame, že ťažká tonáž nebude dovolená,“ vyjadruje obavy ďalší dôchodca.
Protipovodňové opatrenia nabúrali harmonogram
„Podľa pôvodnej predstavy sa stavba už mala začať. Sklz bude asi ročný,“ povedal József Wollent z Ipeľskej únie v Šahách. Dôvodom sú pripomienky vodohospodárov, ktorí navrhli most v Chľabe zvýšiť o 27 centimetrov ako protipovodňové opatrenie, keď sa Ipeľ spätne vzduje od Dunaja. Takáto situácia nastala pri záplavách v roku 2006.
Most v Pastovciach vyhovuje, ale prístupová cesta z maďarskej strany prechádza záplavovým územím a bola by prekážkou v prietoku pri povodniach. Riešením je jeho predĺženie alebo vytvorenie väčšieho počtu priepustov na ceste.
Mosty budú o rok neskôr
V súčasnosti maďarský partner vypracováva novú projektovú dokumentáciu, do 15. mája ju predloží na vydanie územného rozhodnutia, čím sa začne územné konanie. Do 30. decembra tohto roka majú byť vydané stavebné povolenia. „Ak sa tak nestane, peniaze prepadnú,“ hovorí J. Wollent. Ide o sumu deväť miliónov eur. Zahŕňa výstavbu dvoch mostov dlhých vyše 93 metrov, dvoch prístupových ciest k nim a prepojovaciu cestu medzi Vyškovcami nad Ipľom a maďarskou obcou Tése. Šéf Ipeľskej únie predpovedá, že ak všetko pôjde podľa nového harmonogramu, most by sa mal začať stavať v máji budúceho roka. Výstavba potrvá necelý rok.
„Po 65 rokoch sa dediny spoja. Prinesie to pohyb pracovnej sily, nové pracovné príležitosti, rozšírenie zdravotníckych služieb, kultúry, školstva a celkový hospodárky rast pohraničných regiónov,“ vyratúva pozitíva.
MOSTY NA IPLI
Na podnet šahanskej Ipeľskej únie vznikla v roku 1994 štúdia zameraná na preskúmanie potreby ipeľských mostov. Kedysi ich bolo ponad rieku 47, počas druhej svetovej vojny bola väčšina zničených. Do projektu sa dostalo deväť mostov na úseku dlhom 102 kilometrov. Dva v Banskobystrickom kraji sú už rozostavané, pre výstavbu ďalších dvoch v Pastovciach a Chľabe neďaleko Štúrova prepracovávajú projektovú dokumentáciu.
(JN)