Vežu na levickej Kalvárii so sedem metrov vysokým krížom do leta opláštia. Slúžiť bude na vyhliadkové účely.
LEVICE. V najbližších dňoch sa na Kalváriu vrátia robotníci. Nefunkčnú telekomunikačnú vežu so sedem metrov vysokým krížom opláštia. Práce majú byť hotové do konca júla, k výročiu posvätenia nového sakrálneho areálu.
Na Kalvárii sa súčasne v predveľkonočnom období koná pravidelne každú pôstnu nedeľu pobožnosť krížovej cesty. Zúčastňujú sa jej nielen domáci farníci, pobožnosť tu už absolvovali aj veriaci z Hontianskych Trstian či Tlmáč. Posledná pobožnosť bude na Veľký piatok.
Do leta opláštia vežu
Projekt obnovy Kalvárie iniciovalo občianske združenie Patrimonium servandi. Architekt Jozef Frtús navrhol atypické zastrešenie torza kostolíka, nové kaplnky krížovej cesty a úpravu nefunkčnej telekomunikačnej veže na vyhliadkovú vežu. Upravené torzo kostolíka a nová krížová cesta boli požehnané 27. júla 2008. „Ani po tejto slávnosti naše združenie v aktivitách nepoľavilo a v prospech a rozvoj Kalvárie pracujeme ďalej. Lokalitu pravidelne upravujeme, s pomocou študentov a dobrovoľníkov sme vynovili neďaleký lesopark. A aktuálnou etapou obnovy Kalvárie, ktorá začína v týchto dňoch, je opláštenie veže. V budúcnosti by mala slúžiť na vyhliadkové účely. Vybudovanie schodov vo veži bude naša ďalšia úloha,“ povedala Katarína Holbová, podpredsedníčka združenia Patrimonium servandi.
Potrebné sú múriky
Podľa slov zástupcu dodávateľskej firmy Ľudovíta Horniaka momentálne zabezpečujú vhodný materiál. „Vežu vysokú dvanásť metrov opláštime ťahokovom. Najnáročnejší na montáži bude zlý terénny prístup,“ dodal.
Popri uvedených prácach chce združenie ešte v tomto roku vybudovať múriky popri odkrytých nebezpečných zrazoch. Ako materiál chce použiť kamennú dlažbu z Námestia hrdinov.
Miesto oddychu i poučenia
Nová podoba levickej Kalvárie ponúka jej návštevníkom širšie možnosti využitia voľného času. Okrem náboženského rozmeru je zaujímavá aj ako miesto oddychu a poučenia uprostred mesta. Občianske združenie v roku 2009 vybudovalo vedľa sakrálneho areálu aj náučno-relaxačný areál nazvaný Zelená učebňa pre všetkých. Tvorí ho upravený lesopark s lavičkami a ohniskom, stojan s panorámou okolia a informačné tabule o histórii a prírodných hodnotách lokality. Vlani začiatkom leta osadili na konštrukciu budúcej vyhliadkovej veže sedem metrov vysoký kríž, dominantne sa týčiaci do okolia.
Z histórie kalvárie
História Kalvárie sa spája so závetom majiteľa levického hradného panstva baróna Mikuláša Jaklina z 18. storočia. Ten venoval financie na vybudovanie kaplnky Povýšenia Sv. Kríža na vŕšku nad centrom Levíc. Sakrálny areál Kalvárie okrem nej tvorilo aj päť murovaných kaplniek krížovej cesty, v nádvorí vrcholovej kaplnky stojace súsošie Ukrižovania a v zemi pod ním jaskyňa Božieho hrobu. Kaplnka Povýšenia sv. Kríža bola v roku 1821 dostavaná na kostolík.
Pre Levičanov bola do polovice 20. storočia Kalvária obľúbeným cieľom vychádzok do prírody. Počas bojov druhej svetovej vojny v decembri 1944 boli kaplnky aj kostolík poškodené. V päťdesiatych rokoch pre nezáujem o ich obnovu sakrálny areál na Kalvárii zanikol.
(SAK)