Záhradkári z Podhradia sa obávajú, že odpad v bývalej betonárke môže znečistiť spodnú vodu. Používajú ju na zavlažovanie.
LEVICE. V priestoroch bývalej betonárne na ulici Podhradie by mali vyrásť rodinné domy. Schátrané priemyselné objekty pod Kalváriou demolačná firma zbúrala. Tri týždne z areálu odvážala stavebnú suť a odpad. Zatiaľ čo robotníci priestor čistili, v noci tam ľudia nosili staré haraburdy a domový odpad.
Záhradkári zo susednej osady majú obavy, že odpad v jame, ktorým vyrovnávali terén, kontaminuje spodné vody. Demolačná firma hovorí, že vrecia s odpadom nahádzali k stavebnej suti pravdepodobne ľudia z okolia.
Boja sa o vodu
Ulica Podhradie je len na skok od centra Levíc. Napája sa na Koháryho ulicu pod Kalváriou a pokračuje až k starému židovskému cintorínu. Na poslednej parcele pred podjazdom popod výpadovku od Tesca k poliklinike je záhradkárska osada. Tri desiatky osadníkov sa v marci prizerali na búracie práce v areáli bývalej betonárne. Znepokojení ostali, keď robotníci navozili do jamy betónovú suť a zahrabali ju. „Jeden roh ostal nezakrytý zeminou. Trčali odtiaľ kúsky izolácie, sklenená vata a ďalší odpad. Máme narazené studne, z ktorých čerpáme vodu,“ vysvetlili dôvod obáv záhradkári. Rozhodli sa na situáciu upozorniť.
S betonárky smetisko
Betonárka v Podhradí bola niekoľko rokov nevyužívaná, odkedy sa presťahovala na Mochovskú ulicu. Spoločnosť, ktorá areál vlastní, dostala v marci od Stavebného úradu mesta Levice povolenie na odstránenie stavby sociálno-prevádzkového objektu a príručného skladu bývalej betonárky. Práce dodávateľským spôsobom zabezpečovala firma z Krupiny.
Tá zbúrala administratívnu budovu poskladanú z pórobetónových tvaroviek a zmontovanú z unimobuniek. Na pravej strane staveniska odstránili betónové skruže a náletové dreviny. „Na tomto mieste bol zvažujúci sa terén, po vybratí skruží sa jamy ešte viac zvýraznili, preto sme jamy zasypali podrvenou stavebnou suťou. Nad túto suť sme vo výške minimálne 60 centimetrov ponechali ornicu uloženú na haldách,“ opísal postup Jozef Magyar, konateľ krupinskej firmy. Pripúšťa, že medzi stavebnú suť sa mohol dostať aj iný odpad: „Keďže zásyp jamy vykonávali už samotní pracovníci, je možné, že sa kde – tu medzi stavebnou suťou nachádzali aj zostatky iného ako betónového odpadu.“ Ako povedal, išlo aj o vrecia, ktoré tam vyhádzali ľudia. „Čo sa dalo, sme vyniesli, niečo tam možno ostalo. Nie je to ale toxické.“
Železo zmizlo
Podľa slov J. Magyara demoláciu sťažili aj ľudia z okolia. „Počas jedného víkendu tam vyniesli za kontajner odpadu. Pri torze administratívnej budovy boli celé spálne, fotelky, vrecia s odpadom,“ opísal.
Železo, ktoré vybrali z betónových kusov pomocou búracieho kladiva, odovzdať do výkupu nestihli. Železné prúty dlhé 12 metrov v noci zmizli. Namiesto nich pribudli tri fúry odpadu. „Prišli sme o vyše tri tony železa. Situácia sa nedala zastaviť, preto sme 20. marca začali urýchlene odvážať odpad. Na skládku sme ho vyviezli 200 ton. Ďalších 200 ton panelových dielcov, ktoré sa dajú použiť, sme previezli k nám do závodu,“ reagoval na otázku, čo spravili s odpadom. Z neoplotenej betonárky podľa neho odviezli celkom 600 až 700 ton.
Jama s betónovou suťou, obsahu ktorej sa záhradkári obávajú, bude ďalej upravovaná. Krupinská firma už rokuje s vlastníkom a celý areál chce odkúpiť. „V roku 2012 tu plánujeme výstavbu desiatich až štrnástich rodinných domov,“ načrtáva plány konateľ zámer. Ako povedal, základy pôjdu do hĺbky 1,5 metra, časť otvoria a časť zase zasypú a vyrovnajú. Na pravej strane, kde je jama, terén zvýšia o ďalšie dva metre.
Práce skontrolujú
Miesto búraniska si po upozornení záhradkármi prezreli aj pracovníci Obvodného úradu životného prostredia v Leviciach. Kladné vyjadrenie k odstráneniu stavby dal úrad s podmienkou, že do 30 dní po ukončení búracích prác spoločnosť predloží doklady o zhodnotení využiteľných odpadov a o zneškodnení nevyužitých odpadov, ktoré vznikli počas búrania. Podľa slov prednostu Igora Vargu budú situáciu naďalej sledovať spolu so stavebným úradom. Krupinská firma už doložila faktúru z Tekovskej ekologickej.