V ozdravnom režime, ktorý je predstupňom nútenej správy, hospodári od 15. marca tohto roka jediná samospráva v okrese Levice, obec Málaš.
LEVICE. V ozdravnom režime na Slovensku hospodári okrem Málaša ďalších päť obcí a miest. Dve obce sú už v nútenej správe, jednou z nich je Zemianska Olča v Nitrianskom kraji.
Do ozdravného režimu, ktorý je predstupňom nútenej správy, sa Málaš dostal aj vďaka chybne vykázaným neuhradeným záväzkom. Jedna z faktúr nebola vystavená v eurách, ale v starej mene.
Záväzky po lehote splatnosti
Obec Málaš bola zo strany Ministerstva financií SR písomne upozornená, že na základe vyhodnotenia údajov z finančných výkazov k 31. decembru 2010 splnila podmienky pre zavedenie ozdravného režimu v zmysle §19 ods. 1 zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Celková výška jej záväzkov po lehote splatnosti bola 62,41 percent skutočných bežných príjmov obce predchádzajúceho rozpočtového roka (k 31. decembru 2009). Na základe tohto upozornenia obec následne zaviedla ozdravný režim.
Prijali ozdravné opatrenia
Podľa informácie oddelenia komunikácie s verejnosťou Ministerstva financií SR, dôvodom k zavedeniu ozdravného režimu bola aj skutočnosť, že v predloženej dokumentácii z obce Málaš boli chybne vykázané neuhradené záväzky. Medzi nimi sa nachádzala faktúra s hodnotou uvedenou v slovenských korunách, a nie v eurách. „Došlo tak k skresleniu celkovej sumy neuhradených záväzkov. V obci bola vykonaná mimoriadna inventarizácia a chyba sa odstránila, čím klesla suma záväzkov po lehote splatnosti. V priebehu mesiacov január a február boli uhradené ďalšie záväzky po lehote splatnosti a tým sa znížil podiel celkovej výšky jej záväzkov po lehote splatnosti 25,47 percent skutočných bežných príjmov obce predchádzajúceho rozpočtového roka k 31. decembru 2010. Úhrada týchto záväzkov bola možná na základe dôsledného výberu nedoplatkov po lehote splatnosti a zrieknutím sa odmien starostu obce,“ vysvetlila Patrícia Malecová Šepitková z ministerstva financií
Na podrobnejšie príčiny nepriaznivej finančnej situácie obce Málaš sme sa opýtali starostu Karola Stredu. Informoval, že obec nie je na pokraji finančného kolapsu a o ozdravný režim sama nepožiadala. „Nedošlo ani k podpisu nevýhodných obchodných zmlúv pre obec. Finančná situácia je stabilizovaná a ozdravný režim sa nepremietol do chodu obce,“ dodal starosta.
Povinnosti obcí upravuje zákon
Ozdravný režim predchádza zavedeniu nútenej správy. „Obec je povinná zaviesť ozdravný režim, ak celková výška jej záväzkov po lehote splatnosti presiahne 15 percent skutočných bežných príjmov obce predchádzajúceho rozpočtového roka a ak neuhradila niektorý uznaný záväzok do 60 dní odo dňa jeho splatnosti,“ povedala Šepitková.
Podľa jej slov by počas ozdravného režimu mali obce prijať opatrenia na zlepšenie a ozdravenie svojho hospodárenia a najmä znížiť výšku svojich záväzkov. „Povinnosti starostu, obecného zastupiteľstva a hlavného kontrolóra obce počas ozdravného režimu sú vymedzené v zákone o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy,“ dodala.
V Nitrianskom kraji dve obce
V nútenej správe hospodári v súčasnosti na Slovensku mestská časť Bratislava - Devín a obec Zemianska Olča v Nitrianskom kraji. V ozdravnom režime hospodári mesto Bardejov, obce Slavec, Málaš, Soboš a mestská časť Košice - Luník IX.