Pre nedostatky v mochovskej elektrárni prídu o vyše stotisíc eur

Slovenské elektrárne zaplatia pre nedostatky v mochovskej elektrárni, ktorú prevádzkujú, historicky najvyššiu pokutu stotisíc eur. Za iný prehrešok prídu o ďalších pätnásťtisíc eur.

Slovenské elektrárne zaplatia pre nedostatky v mochovskej elektrárni, ktorú prevádzkujú, historicky najvyššiu pokutu stotisíc eur.Slovenské elektrárne zaplatia pre nedostatky v mochovskej elektrárni, ktorú prevádzkujú, historicky najvyššiu pokutu stotisíc eur. (Zdroj: JANA NÉMETHOVÁ)

Slovenské elektrárne zaplatia pre nedostatky v mochovskej elektrárni, ktorú prevádzkujú, historicky najvyššiu pokutu stotisíc eur. Za iný prehrešok prídu o ďalších pätnásťtisíc eur.

MOCHOVCE. Aj keď podľa Úradu jadrového dozoru nenastalo priame ohrozenie jadrovej bezpečnosti, elektrárňam nadelil dve pokuty za porušenie atómového zákona. Vyššiu sankciu zaplatia za to, že v elektrárni Mochovce pri oprave čerpadla, ktoré do primárneho okruhu pridáva kyselinu boritú, nepostupovali ako mali. Nižšiu pokutu úrad udelil za nedostatky pri školení hasičov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Elektrárňam nepomohol ani rozklad proti rozhodnutiu. Úrad ho v oboch prípadoch zamietol a pokutu v navrhovanej výške spolu stopätnásťtisíc eur potvrdil. Podľa Slovenských elektrární väčšina nedostatkov už bola odstránená. Či vyvodia aj personálne dôsledky, hovorkyňa nekomentovala.

Doteraz najvyššia pokuta

Inšpekcia, ktorá identifikovala nedostatky, prebiehala v elektrárni v novembri a decembri minulého roka. Prvé rozhodnutie o pokute bolo vydané 21. februára, druhé 31. januára.

Sankcia stotisíc eur je historicky najvyššou pre túto elektráreň. „Porušenie atómového zákona spočívalo vo vykonaní zmien s vplyvom na jadrovú bezpečnosť, ktorými boli výmeny elektromotorov čerpadiel dávkovania bóru, bez vydania súhlasu úradu,“ informovala Dagmar Zemanová, riaditeľka kancelárie Úradu jadrového dozoru. Podľa jej informácií nebola správne aktualizovaná dokumentácia čerpadla, v dôsledku čoho bola nesprávne nastavená tepelná ochrana čerpadla. „Po zistení nesprávnej funkcie tepelnej ochrany čerpadla nebol tento nedostatok riešený bezodkladne,“ priblížila. Priame ohrozenie jadrovej bezpečnosti elektrárne podľa nej nenastalo.

SkryťVypnúť reklamu

Hasičov nepreškolili

V roku 2009 špeciálna inšpekcia zistila nedostatok v závodnom hasičskom útvare AE Mochovce. Prevádzkovateľ mochovskej elektrárne za to zaplatí sankciu pätnásťtisíc eur.

„V rámci organizačnej štruktúry Slovenských elektrárni sú také pracovné typové funkcie, ktorých výkon má vplyv na jadrovú bezpečnosť. Zamestnanci, ktorí sú prijatí bez praxe, musia absolvovať základnú odbornú prípravu v zmysle atómového zákona a jeho vykonávacích predpisov. Táto základná odborná príprava absentovala u preverovaných zamestnancov a ani v definovanej lehote opatrenia, čo bolo približne 13 mesiacov, nevedeli zabezpečiť absolvovanie tejto základnej odbornej prípravy v desiatich pracovných pozíciách v závodnom hasičskom útvare AE Mochovce,“ povedala D. Zemanová k druhému nedostatku. Školenie preverovaných osôb sa podľa nej uskutoční v troch častiach a v rôznych skupinách po troch – štyroch do konca septembra tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatky odstraňujú

Zistené administratívne nedostatky podľa Jany Burdovej, hovorkyne Slovenských elektrární, neohrozovali bezpečnosť jadrových prevádzok Slovenských elektrární. „Väčšina z týchto administratívnych nedostatkov, označených Úradom jadrového dozoru, už bola odstránená," komentovala. Na otázku, či boli alebo budú vyvodené personálne postihy, neodpovedala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja
  2. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr
  3. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  4. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  5. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  6. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  7. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  8. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  1. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja
  2. Rady pre začínajúcich podnikateľov: na čo nezabudnúť pri štarte
  3. Filantropia slovenských milionárov s tichým vplyvom
  4. Špeciálna krížovkárska príloha v denníkoch SME a Korzár
  5. LESY SR otvorili novú predajňu Lesníckych pochúťok
  6. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr
  7. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  8. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  1. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte 12 635
  2. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život 6 493
  3. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr 6 361
  4. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 5 729
  5. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 5 490
  6. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku 4 555
  7. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť 2 867
  8. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri 2 073
  1. Branislav Hláčik: EU nedokáže ani len zrušiť striedanie času
  2. Roman Kebísek: Timravinu novelu Hrdinovia uhorské úrady scenzurovali. Rukopis je nezvestný
  3. Ján Valchár: Čo to, čo to? Žeby ďalšia rafinéria?
  4. Věra Tepličková: Aj ja som za bundy alebo Ako Glück riešil, riešil, až vyriešil kriminalitu
  5. Ivan Čáni: Keď sa Blaha naparuje v Europarlamente pred „vypredaným“ hľadiskom.
  6. Juraj Sališ: Klasický dôchodcovský systém nie je nič iné ako šikovný podvod.
  7. Radko Mačuha: Skúsme pochopiť Slovensko.
  8. Štefan Šturdzík: Róbert , novinári sú strážny pes demokracie.
  1. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika! 13 242
  2. Anna Brawne: Pán riaditeľ SIS, klamete alebo máte problémy s pamäťou? 12 838
  3. Rado Surovka: Prečo Fico vyhrá voľby v r.2027. 10 518
  4. Ivan Čáni: Súdruh Blaha nie je rozhodne žiadne neviniatko, ale toto si ani on nezaslúži. 9 455
  5. Veronika Michalčíková: S KST na neprístupných miestach Belianskych Tatier. Sú to celkom fajn ľudia 5 115
  6. Ján Valchár: Palivová kríza v Rusku bujnie 5 032
  7. Věra Tepličková: Podobnosť čisto náhodná alebo Čo sa ti to deje, národ slovenský? 4 932
  8. Angelika Herčková: V sociálnych službách nás majú za handry nielen vládni predstavitelia, ale aj rodinní príbuzní? 4 364
  1. Roman Kebísek: Timravinu novelu Hrdinovia uhorské úrady scenzurovali. Rukopis je nezvestný
  2. Věra Tepličková: Aj ja som za bundy alebo Ako Glück riešil, riešil, až vyriešil kriminalitu
  3. Radko Mačuha: Skúsme pochopiť Slovensko.
  4. Dušan Koniar: Ak je Únia v prdeli, kto je tá šťastná mrľa z nej trčiaca?
  5. Marcel Rebro: Pošli Vianoce deťom do ostreľovaného mesta
  6. Roman Kebísek: Ako sa správa stoický filozof? Marcus Aurelius o tom písal pri Hrone
  7. Dušan Koniar: Trnafský Kazisvet, náš agilný sused zo spoločného dvora
  8. Radko Mačuha: Leninovec Blaha sa rozčuluje nad stratou sochy Čulena.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu