Hraný film s názvom Tekovská svadba zamestnávať televízny štáb v Starom Tekove.
STARÝ TEKOV. Vo filme účinkujú deti, mládežníci a divadelní ochotníci z obce a z neďalekého Rybníka. Verejnoprávna televízia ho odvysiela už túto nedeľu 22. mája o 12.45 hodine na druhom programe.
Ponuku prijali s nadšením
Akúkoľvek prácu robí človek poctivo a s láskou, úspech sa určite dostaví. Tak tomu bolo aj v Starom Tekove pred, počas a aj po nahrávaní tekovskej svadby. „Po našom úspechu v reláciách Kapura a Televíkend, v ktorých sa starotekovský folklór v nedávnej minulosti prezentoval, sme dostali možnosť stvárniť na obrazovkách verejnoprávnej televízie program tekovskej svadby. Na základe dobrých skúseností a hlbokej studnice tradícií sa televízny štáb rozhodol spracovať tento projekt práve u nás,“ povedal autor scenára a vedúci folklórneho súboru Tekovan Pavol Číkoš.
„Na jeseň minulého roka nás navštívila dramaturgička s projektom, na ktorý boli použité prostriedky z grantov Európskej únie cez ministerstvo kultúry. Vďaka tomu, že u nás v obci pôsobí nesmierne veľa oddaných, obetavých a zanietených ľudí pre kultúru, výzvu prijali,“ povedal.
Trojdňová svadba zhutnená do 40 minút
Koncom októbra sa dramaturgička, režisérka, kameramani a zvukári banskobystrického televízneho štúdia stali na päť dní súčasťou života tejto obce. Starotekovčania sa chopili úloh skutočných hercov. Mali možnosť vyskúšať si, aký je herecký chlebík náročný, ale aj zaujímavý.
„Škoda, že nie všetci účinkujúci, ktorí sa podieľali na tomto projekte, sa dostali na televíznu obrazovku. Preto chcem aj touto cestou každému z nich poďakovať,“ pokračuje P. Číkoš. Zároveň zdôrazňuje, že tento najkrajší a najradostnejší okamih v živote človeka, ktorý v minulosti trval tri dni, museli spolu s prípravami vmestiť do 40 minút čistého vysielacieho času. V rámci možností tak odprezentovali to, čo bolo v danom čase z ich pohľadu najzaujímavejšie a najpodstatnejšie, aby si aj divák z iného konca Slovenska a možno aj neznalý folklorista mohol urobiť ucelený obraz o starotekovských zvykoch a tradíciách.
Natáčali v Starom Tekove i v Rybníku
Vo filme účinkujú deti, mládežníci a divadelní ochotníci zo Starého Tekova a Rybníka. Exteriérové nahrávky sa uskutočnili v rôznych častiach v obci a vo dvoroch obyvateľov Starého Tekova, na brehoch Hrona a na poliach miestneho poľnohospodárskeho družstva. Interiérové nahrávky robili v ľudovom historickom dome na Teplici v Rybníku. Mená všetkých postáv, scenáristov, režisérov a ostatného pomocného personálu budú divákov predstavené v záverečných titulkoch.
V Starom Tekove k láske k folklóru vedú deti od materskej školy. Aktívne tu pracuje detský súbor Tekovanček, tínedžerský folklórny súbor Tekovan, ochotnícky divadelný súbor Lentaktak a cirkevný spevácky zbor.