Starý nábytok, nefunkčné elektrospotrebiče a veci nepotrebné v domácnosti. To všetko končí na čiernych skládkach.
LEVICE. Nelegálne skládky pozná takmer každá samospráva. Ľudia pri upratovaní postupujú často nezodpovedne. Odpad nevyhodia do kontajnera, ale do jarku či na odľahlé miesto ulice.
Levická radnica vynaložila vlani na likvidáciu divokých skládok 18 300 eur. Hovorí, že ak bude odpadu viac alebo vznikne viac divokých skládok, doplatia na to aj obyvatelia. Mestská polícia pri riešení 33 čiernych skládok odhalila 19 tvorcov.
Na zlikvidovaných skládkach vyrastajú nové
Odpadu väčších rozmerov sa zbavujú Levičania počas jarného upratovania. Vtedy mesto vo všetkých lokalitách postupne rozmiestni veľkokapacitné kontajnery a ich obsah odvezie a zlikviduje na vlastné náklady. Napriek tomu sa stále borí s problémom čiernych skládok.
„V roku 2010 sme zlikvidovali 331 ton odpadu z divokých skládok s nákladom 18 300 eur. Len nedostatok finančných prostriedkov nám zabránil likvidácii väčšieho množstva takýchto skládok. Tento odpad sa likvidoval v tomto roku,“ informovala Adriana Macáková z Mestského úradu v Leviciach.
Podľa jej slov sa divoké skládky zväčša tvoria na rovnakých miestach. Ľudia sú naučení, že v jarku, pod kríkmi alebo na čistinke na odľahlom mieste vyhodia to, čo nepotrebujú. Najčastejšie sú to nefunkčné spotrebiče, ako televízory, rádiá, magnetofóny, ale aj staré chladničky či práčky. Na divokých skládkach sa objavujú tiež staré kreslá, stolíky, matrace, pneumatiky aj hrnce.
„V poslednom čase sa skládky tvoria aj na miestach vyčlenených na zber bioodpadu, čím sa znehodnotí snaha ostatných občanov triediť bioodpad,“ hovorí.
Divoké skládky mesto likviduje raz alebo dvakrát ročne.
Viac odpadu = väčší poplatok
Obyvatelia Levíc a firmy vyprodukovali vlani spolu 14 362 ton odpadu. Jeho uskladnenie a likvidácia stáli 1,2 milióna eur.
Množstvo odpadu pomáha znížiť dotrieďovacia linka, kde sa ďalej triedi vyseparovaný odpad. V prevádzke je od decembra 2009.
V roku 2010 bolo za mesto Levice dotriedených 253 ton plastov, 202 ton skla a 259 ton papiera. Ďalej bolo vytriedených 1274 ton bioodpadu, ktorý nebol skládkovaný,“ sumarizoval Gabriel Šurányi, referent pre komunálne odpady mestského úradu. Podiel vytriedeného odpadu predstavuje 13,9 percenta.
Obyvatelia platia 0,0615 eura na osobu a deň, čo je približne 22,4 eura za rok. „Samozrejme, keď bude dochádzať k navyšovaniu množstva odpadu, bude poplatok väčší. Zníženiu napomôže triedenie odpadu a zamedzenie tvorby divokých skládok,“ povedal.
Za divoké skládky padali pokuty
Mestská polícia vlani riešila 33 divokých skládok, z toho 19 tvorcov bolo odhalených a uložené im boli blokové pokuty. Sankciou postihla aj desiatich ľudí, ktorí vyhodili nadrozmerný odpad vedľa kontajnerov. „V 90 percentách išlo prevažne o starý nábytok alebo okná, ktoré mali byť vyvezené na stavebný dvor,“ povedal Jozef Polka, náčelník mestskej polície.
V 156 prípadoch zaznamenali černi šerifovia prevrátené odpadové nádoby, z toho v 87 prípadoch boli zistení ľudia, ktorí sa na vandalstve podieľali. „Napomenuli sme ich a smeti museli upratať. Ak tak konali opakovane, dostali pokutu,“ povedal J. Polka o vyčíňaní prevažne mladých ľudí.