LEVICE. Poslanci NR SR schválili novelu zákona o platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest s účinnosťou od 1. júna. Zapracované sú do nej pripomienky prezidenta.
Mestskí a obecní poslanci na základe zákona siahli starostom a primátorom na mzdy. Väčšina z nich je z rozhodnutia vlády sklamaná. Tvrdia, že doplácajú na zopár jednotlivcov.
Odmeny už nedostanú
Starostom a primátorom klesnú základné platy minimálne o desať percent, pričom ich zákonnú mzdu im bude môcť zastupiteľstvo zvýšiť maximálne o 70 percent. Zároveň ruší možnosť udeľovať starostom a primátorom odmeny. Odstupné po vypršaní mandátu je po novom trojmesačné, a to len v prípade, že svoju funkciu vykonávali minimálne pol roka. Ak boli vo funkcii kratšie, na odstupné nemajú nárok. Po novom budú musieť byť zvýšené platy písomne uvedené v zápisnici v presnej výške v eurách. Primátori a starostovia musia do dvadsiatich dní od účinnosti nového znenia zvolať zastupiteľstvo, aby im priznalo plat v medziach predpísaných novelou. Ak sa tak nestane, bude im prináležať len minimálna mzda podľa zákona.
Považuje to za nespravodlivosť
Najväčší dopad bude mať schválená norma na najmenšie obce s počtom obyvateľov do päťsto. U nich sa pôvodný koeficient 1,65, ktorým sa násobil priemerný plat v národnom hospodárstve, čo je za vlaňajšok 769 eur, znižuje na 1,49. Sem patrí aj obec Bajka s takmer 350 obyvateľmi. Starostka Ida Viglašová vidí v schválenej zmene veľkú nespravodlivosť.
„Nie sme ďaleko od toho, aby som ja, ako zriaďovateľ, ktorý koordinuje pod sebou činnosť materskej školy i ďalších prevádzok, mala nižšiu mzdu ako riaditeľka poldenného predškolského zariadenia,“ krúti hlavou starostka. Od zvolenia do funkcie do februára pôsobila na polovičný pracovný úväzok. „Ale keďže úloh a povinností vo vedení obce pribúdalo, už piaty mesiac pracujem na úplný úväzok. Dostávam základnú mzdu, ktorá mi teraz klesne približne o desať percent. V súčasnosti je vo výške 1268 eur. O upravenej mzde rozhodne pravdepodobne mimoriadne júnové zastupiteľstvo,“ povedala.
Dve volebné obdobia so základným platom
Upravený plat budú nanovo schvaľovať aj starostovi Novej Dediny Petrovi Titurusovi. Táto obec s približne 1550 obyvateľmi spadá do kategórie znižovania vymeriavacieho koeficientu z 2,20 na 1,98. „Už druhé volebné obdobie poberám základný starostovský plat bez navýšenia. Aktuálne je vo výške 1638 eur. Po novom dostanem takmer o dvadsať percent menej,“ pridal sa starosta. Podľa neho táto zmena bola šitá iba na zopár starostov z 2900 obcí a miest Slovenska, ktorí „... možno poberali neúmerné mzdy s odmenami. Doplatíme na ňu všetci. Ja sa snažím robiť robotu ako najlepšie viem a pre ľudí, pretože ma táto práca baví.“
S rozhodnutím vlády nesúhlasí
Rozhorčený rozhodnutím vlády je aj starosta Kalnej nad Hronom Ladislav Éhn. Spravuje obec s vyše 2000 obyvateľmi. O výške jeho po novom upravenej mzdy rozhodnú miestni poslanci 7. júna. „Toto rozhodnutie sme sa dozvedeli na ZMOS-e 18. mája a zákon bol schvaľovaný deň predtým. Samosprávy to dostali ako neželaný darček. Na sneme v tejto súvislosti odznelo, že samosprávy by mali o sebe rozhodovať sami a s týmto tvrdením sa stotožňujem,“ prízvukuje starosta. Podľa jeho slov o upravenej mzde rozhodnú poslanci na základe návrhu finančnej komisie. V súčasnosti je 2538 eur.
Najvyššia mzda v Leviciach
V jedinom meste okresu, v Leviciach s takmer 35-tisíc obyvateľmi, spadá mzda primátora do koeficientu výpočtu 3,21. Po zmene bude vyrátaná koeficientom 2,89 a klesne približne o dvadsať percent. Primátor Levíc Štefan Mišák dostával v súčasnosti mesačnú mzdu vo výške 3346 eur.
V Šahách už plat schválili
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Šahách na svojom riadnom zasadnutí 25. mája odsúhlasili úpravu mzdy primátora mesta Jána Löwyho. Na základe nového zákona je jeho mesačná mzda znížená z doterajšej o sumu 50 eur. Jeho plat od júna je vo výške 2250 eur.