LEVICE. Denná spotreba vody v regióne klesla hlboko pod priemer. Západoslovenská vodárenská spoločnosť vidí hlavné príčiny jej poklesu v šetrení obyvateľov.
Iba 57,6 litrov vody na osobu denne
Súčasná spotreba vody na Slovensku je podľa zverejňovaných údajov alarmujúca. V mnohých obciach klesá pod hygienické minimum. V Levickom okrese je tiež veľmi nízka.
Podľa informácií riaditeľky odštepného závodu Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Leviciach Zuzany Trnkovej v posledných rokoch sa pohybuje tesne nad 20 metrov kubických za rok. „V roku 2010 bola priemerná spotreba pitnej vody na osobu 21,02 m3 za rok, čo je 57,6 litrov na osobu a deň. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie bolo stanovené hygienické minimum spotrebovanej vody na obyvateľa a deň 70 litrov,“ hovorí Z. Trnková.
Šetríme a pijeme balenú vodu
Hlavnú príčinu v poklese spotreby vody vidí v šetrení vodou u obyvateľstva, konzumácii čoraz väčšieho množstva balenej vody, využívaní vlastných zdrojov a rušení prevádzok vo výrobných podnikoch.
Súčasný stav je podľa odborníkov výrazne alarmujúci. „Porovnaním rokov 1993 a 2010 poklesla výroba vody za okres Levice o 51,6 percent,“ zdôrazňuje kritický pokles riaditeľka.
Skoro všetky veľké výrobné prevádzky zanikli a oživenie výroby nastalo až výstavbou priemyselného parku v Leviciach. V tomto sektore odber výrazne závisí od druhu výroby, či je predmetom podnikania potravinárska výroba alebo výroba komponentov, ktorých produkcia je citlivá na látky obsiahnuté vo vode, alebo prevádzka, kde voda slúži len na oplachy a sociálne účely.
Dvadsať obcí bez vodovodu
U obyvateľstva je situácia v spotrebe vody odlišná. Ľudia bez pitnej vody nemôžu existovať, otázne však je, z akého zdroja si vodu na vlastnú spotrebu zabezpečujú.
„Náš okres je špecifický tým, že je veľmi chudobný na zásoby kvalitnej pitnej vody. Je to najmä celá južná časť okresu. V rokoch 1993 až 1996 sa podarilo niektoré obce z regiónu zabezpečiť pitnou vodou diaľkovými privádzačmi vodou z Gabčíkova, resp. z Plášťoviec pre oblasť Šahy a okolie, ale 20 obcí je ešte stále bez verejného vodovodu. Napriek týmto i finančne náročným investíciám odber vody z verejného vodovodu má klesajúcu tendenciu. Viac ako päťtisíc odberných miest z 21-tisíc vykazuje nulový, resp. veľmi nízky odber do 10 m3 za rok. To je alarmujúce číslo,“ konštatuje Trnková.
Pod úrovňou hygienického minima
Obyvatelia na dedinách šetria najmä tým, že obmedzili polievanie vodou z vodovodu. Časť obyvateľstva využíva vlastné zdroje pitnej vody, ktorých kvalita je podľa vodárov vo väčšine prípadov ďaleko za hygienickými normami. „Súčasná situácia je alarmujúca v tom, že odber vody sa už dlhší čas drží pod úrovňou hygienického minima. Preto sa snažíme i my rôznymi kampaňami, ako je napríklad 22. marec - Svetový deň vody zvýšiť povedomie,“ pripomína.
Minú najmenej
Najnižšiu spotrebu na jedného obyvateľa zaznamenáva odštepný závod v Leviciach v poslednom období v mestskej časti Šiah v Preseľanoch, v obci Brhlovce a v mestskej časti Levíc v Čankove. „Spotreba vody na obyvateľa v rokoch 2009 až 2010 v Preseľanoch bola 6 m3 za rok, v Brhlovciach 11 m3 za rok a v Čankove 8 m3 za rok, čo je hlboko pod hygienickým minimom. Sú to vodovody vybudované v rokoch 2006 a 2007, preto je zjavné, že ľudia ešte stále využívajú vlastné zdroje a nie verejný vodovod,“ vysvetľuje riaditeľka.
Poruchy spotrebu navýšia
Najvyššiu spotrebu na obyvateľa naopak zaznamenávajú na skupinovom vodovode Devičany, Pečenice, Bátovce, a to v obciach Devičany a Pečenice. Spotreba na jedného obyvateľa bola približne 40 až 50 m3 za rok, čo predstavuje 110 až 137 litrov na obyvateľa. Verejný vodovod tam bol vybudovaný už v roku 1959 a pôvodné domové studne sú už zväčša nefunkčné.
Podľa slov starostky obce Devičany Moniky Slížikovej, ale môžu do týchto štatistík vstupovať aj iné záležitosti.
„Môžu to byť aj poruchy, ktoré si žiaľ ľudia doma nevšimnú. Podobná situácia sa stala v našej obci pred niekoľkými mesiacmi. Jedna rodina mala poruchu, o ktorej nevedela a spotreba vody im vyskočila na 700 kubíkov. Dnes sú odpojení od vody pre nedoplatok vodárňam vo výške 700 eur,“ hovorí starostka a súčasne zdôrazňuje, aby si obyvatelia častejšie kontrolovali stav meračov vody. „Pretože často zistia poruchy až pri odpočte, a to je už veľmi neskoro,“ dodala Slížiková.
Rozbor vody v studni je spoplatnený
Odštepný závod Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Leviciach robí na požiadanie rozbory vody z vlastných zdrojov.„Po dohode so zákazníkom vieme urobiť výber ukazovateľov, ktorými je možné zmonitorovať použiteľnosť studne. Medzi zákazníkmi najčastejšie vybrané ukazovatele patria mikrobiologické ukazovatele a obsah dusičnanov. Poplatok za malý rozbor je 125 eur, za úplný rozbor 177 eur a mikrobiologický rozbor 33 eur plus DPH,“ dodala Trnková.