Ústav pre zločincov, ktorí sú duševne chorí a môžu byť nebezpeční pre spoločnosť, bude v Hronovciach. Momentálne vyberajú firmu, čo ho postaví.
HRONOVCE. Detenčný ústav doteraz na Slovensku chýbal. Duševne chorí zločinci, ktorí sú nebezpeční pre spoločnosť, v súčasnosti končia buď v psychiatrických nemocniciach, alebo vo väzení. Takéto zariadenia pre nich nie sú vhodné. Môžu z nich utiecť.
V detenčnom ústave budú pod dohľadom lekárov aj bacharov. Zriadený bude v rozostavanej budove v areáli hronovskej nemocnice. Momentálne prebieha výber firmy, ktorá budovu dokončí. Detenčný ústav bude prvý na Slovensku.
Hlasy po tragédii
K potrebe zriadenia prvého detenčného ústavu na Slovensku silnejú hlasy vždy, keď dôjde ku zbytočnej tragédii. Tak tomu bolo v prípade pacienta, ktorý v októbri 2009 ušiel z psychiatrie vo Veľkom Záluží pri Nitre a zabil starenku. Drogovo závislý mladík bol doma agresívny a rozbíjal veci. Do nemocnice ho priviezli s podozrením na duševnú poruchu. Ak by bol umiestnený v lepšie zabezpečenom zariadení, k tragédii nemuselo dôjsť.
V Čechách bol detenčný ústav spustený v roku 2009 v areáli väznice v Brne. Na Slovensku bola vybraná hronovská nemocnica, kde je nedobudovaný pavilón. V ňom by detenčný ústav mali otvoriť do konca roka 2012. Vláda uvoľnila takmer päť miliónov eur, momentálne prebieha vyhodnotenie verejného obstarávania. Prihlásili sa traja uchádzači.
Za päťmetrovým plotom
Ústav má fungovať ako strážené zariadenie väzenského typu so stredným stupňom stráženia. Dookola bude päťmetrový plot, žiletkový drôt a ďalšie oplotenia vytvárajúce ochranné pásmo. Chodby budú oddelené mrežami. Izby, resp. cely budú mať zabezpečené dvere aj okná, nábytok bude uspôsobený na to, aby sa nemohol stať zbraňou.
„Bude to areál v areáli,“ opisuje Marek Zelman, riaditeľ Nemocnice v Hronovciach, polohu nedokončeného tehlového objektu uprostred areálu nemocnice. Budova bola postavená pred takmer dvadsiatimi rokmi, slúžiť mala ako liečebný pavilón. Po stavebných úpravách by sa v nej malo nachádzať 35 ubytovacích miestností, s obsadením jednou alebo dvomi osobami. Kapacita ústavu sa predpokladá na 35 až 70 miest.
Rozhodne súd
O umiestnení v detenčnom ústave rozhoduje súd. „Pokiaľ spácha trestný človek na základe poruchy, môže byť vyhlásený za nepríčetného alebo mu môže byť uložená ochranná psychiatrická liečba,“ vysvetľuje riaditeľ. Do konca roka 2010 bola podľa neho na Slovensku realizovaných 120 ochranných liečob, z toho približne 30 pacientov bolo rizikových - nebezpečných pre ostatných pacientov alebo personál. „Ich pobyt v bežnom zariadení je vysoko rizikový. Patria do detenčného ústavu,“ tvrdí riaditeľ.
Nové pracovné miesta
V ústave bude práca pre nový zdravotnícky aj justičný personál. „Obec má záujem, aby vznikli pracovné miesta. Keď len pred tridsať ľudí, aj to je niečo,“ myslí si Róbert Csudai, starosta Hronoviec.
Obavy o bezpečnosť sa v dedine rozplývajú. „Keď sa pred tromi rokmi tento projekt rozbiehal, boli aj obavy. Zvolali sme fórum pre obyvateľov, nikto ale vybudovanie ústavu kategoricky neodmietol. Neboli ani protesty či petície. Teraz sa ľudia skôr pýtajú na pracovné miesta,“ opisuje.
Pre špecializovaný personál pripravuje samospráva bývanie. V areáli stavia desaťbytovú jednotku.
„Bude to takto bezpečnejšie. Aj teraz sú tam ľudia, ktorých priviezli policajti a nechali ich tu,“ odpovedal Hronovčan na otázku, či sa neobáva príchodu detenčného ústavu. Ďalší to vidí z iného uhla: „Ľudia budú mať zamestnanie. Nie je tu veľa možností.“