Šahy v stredoeurópskom románe Pétera Hunčíka

V neďalekých Šahách sa odohráva dej románu nazvaného Hraničný prípad.

Autor románu Péter Hunčík.Autor románu Péter Hunčík.

ŠAHY. Po niekoľkých vydaniach v maďarčine vyšiel román prednedávnom po prvý raz v slovenskom preklade.

Autorom knihy je slovenský psychológ Péter Hunčík. Román je spomienkou na jeho mladosť prežitú v Šahách v ťažko skúšanom povojnovom období.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vychádza v slovenčine aj poľštine

Hraničný prípad je prvým beletristickým skvelo prerozprávaným dielom Pétera Hunčíka. V maďarčine sa od roku 2008 dočkala táto kniha štyroch vydaní s 12-tisíc predanými kusmi. Čitateľom ponúka iný pohľad na národnostne zmiešanú oblasť v Šahách. Román vychádza súčasne so slovenskou verziou i v poľštine. „Prečo preklad tejto knihy aj do poľštiny? Raz mi zavolala jedna pani, ktorá ju čítala v pôvodnom vydaní, že sa jej román páči pre jeho bohatú poľskú historickú líniu,“ povedal P. Hunčík. „Keďže toto je v prvom rade stredoeurópsky román, rozhodli sme sa súčasne so slovenským vydaním preložiť ho aj pre Poliakov. Dúfam, že si rovnako u nás i u nich nájde svojich čitateľov,“ nádeja sa šahanský rodák.

SkryťVypnúť reklamu

O osudoch slovenských aj maďarských

Dielo v slovenskom preklade Magdy Takáčovej a Marty Ličkovej prezentovali v Bratislave. Za prítomnosti autora knihu predstavili spisovatelia Pavol Rankov a Daniel Hevier. Podujatie moderoval sociológ Martin Bútora. Román P. Hunčíka možno nazvať v duchu ballekovského označenia ďalšou, no zároveň inou „knihou o Palánku“, svojráznom meste na juhu Slovenska. O Šahách, ktoré v čase románového príbehu boli miestom mnohých komických i tragických situácií zasahujúcich do ľudských osudov – maďarských i slovenských.

P. Hunčík dej prerozprával s darom irónie aj humoru, okoreneného detským údivom pri vnímaní komplikovanej reality mnohonárodnostného priestoru v časoch druhej svetovej vojny, povojnového vysídľovania, ale aj ponižovania ľudskej dôstojnosti. Postavy Slovákov aj Maďarov v tomto meste spája spoločná história aj vzájomné ľudské vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Vzniklo v Kanade

„Toto dielo som písal presne päť rokov počas môjho pobytu v Kanade,“ spomína autor. „Snažil som sa v ňom opísať celé moje 20. storočie. Nemohol som písať o ničom inom ako o Šahách, meste, kde som sa narodil a vyrástol,“ vysvetľuje autor. Myšlienku na zrodenie knihy niesol v sebe už veľmi dávno. Šanca a okolnosti prišli až po dlhých desaťročiach.

„Jedného dňa som si sadol a začal som písať. Nemusel som nič vymýšľať. Päť rokov som sedel po nociach v okne v Ottawe na univerzite, kde som robil,“ vracia sa späť.

Kniha z poznámok

Zo začiatku nepísal knihu, ale svoje poznámky na prednášky. Prednášal totiž práve dejiny strednej Európy v 20. storočí. Kolegovia mu odporúčali nehovoriť o známych veciach publikovaných v knihách. A tak začal svojím americkým študentom približovať náš život inou formou. Aj preto je jeho kniha písaná jednoduchším jazykom. „Pôvodne to boli poviedky. Keď som sa ale vrátil na Slovensko a ukázal ich redaktorovi, čiastočne som ich doplnil a dotvoril, vznikla jedna ucelená päťstostranová kniha,“ spomína s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu

Každý máme svoju osobnú históriu

„Nosná línia románu je v tom, o čom hovorí jeho názov. Písal som o tom, či sa dalo normálne žiť za daných okolností, v danom čase a v danom regióne. Či si my, ktorí žijeme na hraniciach etník alebo svetov, nevytvoríme zvláštny svet? To všetko sa dalo prežiť iba s obrovským humorom a toleranciou. Bolo dôležité pochopiť, že neexistuje len jedna pravda, jedna história. Každý z nás môže mať svoju pravdu a svoju osobnú históriu. Keď chceme ďalej žiť, musíme si ju osvojiť a tak žiť,“ myslí si Hunčík.

Šahy navštevuje dodnes

Pri písaní tejto knihy autor nezabudol ani na spisovateľa a Šahana Ladislava Baleka, ktorého otec je jednou z postáv. Svoje rodisko autor dodnes pravidelne navštevuje. „V Šahách mám vynikajúcich priateľov i príbuzným, žije tu i moja deväťdesiatročná matka. Toto malebné mestečko ma neustále priťahuje. Hoci som v živote mnoho prešiel, mám odtiaľ najväčšie spomienky a zážitky. Chcel by som ešte dať Šahám veľa,“ dodal.

KTO JE PÉTER HUNČÍK

Narodil sa v Šahách pred šesťdesiatimi rokmi. Pôsobí ako psychiater vo Veľkom Mederi špecializujúci sa na riešenie interetnických konfliktov. V decembri 1989 založil a stal sa šéfredaktorom prvého nezávislého maďarského časopisu Nap. Bol poradcom prezidenta Václava Havla. Od roku 2002 prednášal na Carleton University v Ottawe a v súčasnosti je aj riaditeľom Centra pre výskum interetnických vzťahov Fórum inštitútu pre výskum národnostných menšín v Šamoríne. Je ženatý. Má dve dospelé dcéry Gabrielu a Katu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 431
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 134
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 798
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 450
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 905
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 189
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Pani Jeseň, Pani Zima a súčasná socha v Žemberovciach.

Najnovšie bude mať sukňu zo živých kvetov.


1
Jedna z podvodných správ poslaných cez aplikáciu v mobile.

Správy prichádzajú cez známu aplikáciu.


Patrioti Levice – majstri Slovenska 2024/2025.

Kľúčom k úspechu bola výhoda domáceho prostredia v rozhodujúcich zápasoch.


Krížová cesta v Podlužanoch.

Otvorili ju pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu