LEVICE. Beseda so zostavovateľkami publikácie sa uskutočnila v Mládežníckom centre Kontakt.
Hovorili o zostavovaní knihy
Z tímu zostavovateľov boli na besede prítomné Marta Švolíková a Mária Bátovská, pracovníčky Štátneho archívu v Nitre – pobočka Levice, Margaréta Pölhös Nováková, archeologička a historička z Tekovského múzea a Katarína Holbová, etnografka na dôchodku. Účastníkom priblížili zostavanie i vydanie knihy. Udalosti, ktoré sa odohrávali pred jej vydaním, tvorbu publikácie i spolutvorcov knihy. Hovorili tiež o tom, koľko obyvateľov prinieslo hodnoverné pramene z domácich archívov, aby poslúžili na doplnenie mnohých historických udalostí, ktoré sú späté s Levicami.
Výber bol náročný
Besedu viedol Csaba Tolnai, člen redakčnej rady a autor obrazovej publikácie Levice na starých pohľadniciach. Spoločne diskutovali aj o tom, kto a kedy inicioval vydanie tejto dlho očakávanej publikácie. Účastníci besedy sa dozvedeli, že návrhy na jej vydanie tu boli už pred viacerými rokmi. Tieto snahy vždy skončili skonštatovaním, že na publikáciu nie sú financie. Až prípravy na komunálne voľby v roku 2009 rozhýbali ľudí, ktorí mohli rozhodnúť o prostriedkoch na knihu. Následne sa autorky vo svojom voľnom čase usilovne pustili do veľmi náročnej práce. Zozbieraného materiálu je v archívnych fondoch veľmi veľa, lebo Levice majú bohatú históriu. Bolo treba triediť, zvažovať, čo do 255 stranovej publikácie dať, čo vynechať. Počet strán bol daný, nebolo ho možné prekročiť. Tiež bolo potrebné zvážiť, ktoré obrazové materiály budú ilustrovať napísaný text. Striktne museli dodržiavať podmienky autorky koncepcie monografie Ľubice Škriniarovej. Každej oblasti museli vyčleniť určité percento strán. Publikácia je tak rozdelená do ôsmych tematických kapitol. Náročné bolo tiež zabezpečiť odborných lektorov a profesorov, vyťažených vo svojej práci, ktorí sú často prizývaní k realizácii podobných monografií obcí a miest.
Zostavujú druhú časť
Účastníci besedy sa dozvedeli, že sa pripravuje druhá časť publikácie. Tá sa bude zaoberať len niektorými storočiami v novoveku. Pretože v archívoch je mnoho zaujímavých písomných a hmotných prameňov, ktoré v prvej knihe nebolo možné publikovať pre nedostatok priestoru. Autorky tiež spomenuli, že vydaná monografia je vysoko hodnotená u odbornej verejnosti, že patrí medzi najlepšie zostavené a graficky spracované z veľkého množstva monografií, ktoré už vyšli na Slovensku.
Chodiace encyklopédie
Ako účastníčka tejto historicko-odbornej besedy rada konštatujem, že autorky veľmi otvorene hovorili o svojej práci, o problémoch, ktoré sa pri zostavovaní monografie vyskytovali. Dokonca pri tejto práci museli mať aj kus odvahy. Nehovoriac o tom, že odborníci a obyvatelia Levíc môžu mať na uvedené historické údaje svoj subjektívny názor. Tiež chcem dodať, že som na zostavovateľky veľmi hrdá. Vydaním publikácie dostali možnosť prezentovať svoje vedomosti, poznatky, ktoré za dlhé roky odbornej činnosti získali. Denne na pracovisku skúmajú rôzny historický materiál, triedia ho, uskladňujú, ošetrujú. A keď sa začnete s nimi rozprávať, zistíte, že sú to chodiace encyklopédie.