NOVÝ TEKOV. Výskum začali pracovníci Archeologického ústavu SAV v Nitre. Práce, ktoré spustili v lete, ukončia v polovici septembra. Doteraz odkryli už vyše stopäťdesiat sídliskových objektov.
Nálezy zo 4. storočia
Dvojmesačný výskum na mieste výstavby budúcej bytovky, priniesol bohaté nálezy. Archeológovia tu našli počas leta pozostatky objektov, ktoré potvrdzujú osídlenie územia v dobe halštatskej a v období mladšej doby rímskej.
„Nálezy sú datované do 4. storočia nášho letopočtu, kedy naše územie bolo osídlené germánskymi kmeňmi,“ povedal pre MY Týždeň na Pohroní Michal Cheben, odborný pracovník Archeologického ústavu SAV v Nitre zodpovedný za výskum.
Skúmať lokalitu v Novom Tekove začali 11. júla. Nadväzujú na sondážne práce, ktoré archeológovia v obci spravili ešte v roku 2009.
„Plošne odkrývame objekty pod budúcou bytovkou i príjazdovou cestou. Našli sme pozostatky stavieb a obydlí. Doteraz sme odkryli tri domy, z nich dva sme už preskúmali. Každý má rozmery približne 5 x 4 metre. Nachádzajú sa tu tiež jamy, v ktorých obyvatelia ťažili hlinu či už na stavbu domu alebo výrobu keramiky pre bežnú potrebu,“ vysvetľuje archeológ.
Medzi objektmi sú tiež desiatky objektov z novoveku. Odkryté nálezy sú podľa výskumníkov bohaté na výrobky z keramiky – fragmenty nádob, zvieracie kosti, ale aj predmety každodennej potreby, ako sú prasleny, kostené predmety ako ihly a šidlá, sklenené koráliky, železné predmety - nožíky, klince.
„Veľmi zaujímavá je nájdená ihla z kosti, ako aj bronzová spona, ktorá nám presne datovala germánske osídlenie,“ priblížil.
Pomáhali aj študenti
Tím archeológov pod vedením Petra Bednára, vedúceho výskumu, nálezy spracuje. Predmety očistí, keramické výrobky zrekonštruuje, uloží do depozitárov. Časť nájdených predmetov spolu s fotodokumentáciou po dohode s obcou vystavia v ich priestoroch.
Archeologický výskum v Novom Tekove predchádza výstavbe novej osemnásťbytovej jednotky.
„Začať sme mali 1. júla, ale kvôli nevyhnutnému archeologickému výskumu sme presunuli termín o približne jeden a pol mesiaca. Stavba by mala byť ukončená v lete budúceho roka,“ informovala starostka obce Silvia Hrušková. Zároveň vyzdvihla spoluprácu s archeológmi, ktorým pomáhalo päť študentov.
Hľadanie pokladov je protizákonné
Archeológovia sa pri svojej výskumnej práci stretávajú v teréne stále častejšie s takzvanými hľadačmi pokladov. Tí napriek tomu, že im to zákon nedovoľuje a ide o trestný čin, pátrajú po pokladoch na vlastnú päsť.
„Niektorí to robia pre zisk, cielene vyhľadávajú lokality a pritom ničia unikátne náleziská. Následne ich predávajú súkromným zberateľom do zahraničia. Druhú skupinu hľadačov tvoria tí, ktorých história baví, poskytujú nájdené predmety na spracovanie, ale aj takéto konanie je nelegálne. Okrem toho tu dochádza k strate archeologickej výpovednej hodnoty predmetu, pretože my už nevieme ďalej určiť, z akej vrstvy predmet pochádza, prípadne ho kultúrne zaradiť,“ doplnil archeológ Cheben.
Ako ohlásiť archeologický nález?
Ak niekto nájde archeologický nález počas stavby, je stavebník alebo organizácia zabezpečujúca stavbu povinná to najneskôr druhý pracovný deň oznámiť stavebnému úradu a krajskému pamiatkovému úradu. Do príchodu archeológa je potrebné zastaviť práce a nález ochrániť pred poškodením a ponechať ho bez zmeny do obhliadky.
„Ak niekto nález nájde náhodne v lese či na poli, alebo pri stavebnej činnosti v zemi, ale bez použitia detektora, je povinný ho oznámiť priamo alebo prostredníctvom obce príslušnému krajskému pamiatkovému úradu najneskôr na druhý pracovný deň. Dôležité je uviesť presné miesto nálezu. Ak si nálezca uplatní nárok na nálezné, Pamiatkový úrad mu ho vyplatí do výšky sto percent hodnoty nálezu, ktorá sa určí znaleckým posudkom. Nálezca má takisto právo na náhradu výdavkov súvisiacich s ohlásením a ochranou nálezu,“ povedala historička Margaréta Nováková z Tekovského múzea v Leviciach.
Poskytnutie nálezného predpokladá, že všetky náležitosti pamiatkového zákona boli splnené, t. j. nález bol riadne nahlásený, nález nebol nájdený na nepovolenom výskume alebo pomocou detektora, sú známe identifikačné údaje nálezcu a nálezca riadne požiadal o vyplatenie nálezného.