ŠAHY. Pietny symbol postavili v strede pohraničného mesta po vojne v roku 1945. Z projektu na obnovu Hlavného námestia sa vytratil, premiestniť ho chceli na iné miesto.
Ruská federácia ale nesúhlasila, aby bol presťahovaný mimo centra. Situácia ohrozila peniaze, ktoré mesto získalo vlani z eurofondov.
Stavebné povolenie stoplo parkovanie
Zmení sa alebo nezmení časť námestia v Šahách z peňazí únie? Ešte minulý rok sa zdalo, že sumu 1,24 milióna eur má mesto istú. V júni 2010 podpísalo zmluvu s Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja SR o nenávratnej finančnej pôžičke vo výške 95 percent z celkových oprávnených výdavkov na uskutočnenie projektu. Šahy mali prispieť sumou 65-tisíc eur.
Vydané stavebné povolenie nenadobudlo právoplatnosť. Pripomienky k projektu predniesli podnikatelia, ktorí majú prevádzky na námestí. Nepáčilo sa im, že projekt nepočítal s parkovaním pre zákazníkov. Architekt projekt upravil o parkovacie miesta.
Pomník z projektu vynechali
Po novembrových komunálnych voľbách a zmene vo vedení mesta sa k dokumentácii vrátili.
„Projekt nepočítal s pomníkom,“ pripomenul primátor mesta Ján Lőwy „zdedenú“ nezrovnalosť pre MY Týždeň na Pohroní. Pri jeho tvorbe sa uzhodli, že pietny symbol premiestnia na cintorín alebo vedľa budovy galérie. „Ruská strana na tento krok ale nedala súhlas,“ doplnil primátor. Reagovala, že tieto miesta im nevyhovujú. „Trvali, aby pomník ostal na svojom mieste. Ak by sme pristúpili k realizácii takéhoto projektu, hrozila by medzinárodná blamáž,“ tvrdí J. Lőwy. Zaobchádzanie s hrobovými miestami a pamätníkmi upravujú medzinárodné dohody, ktorých je účastné aj Slovensko.
Otázne bolo aj vyfinancovanie projektu z európskych peňazí, ktorý s pamätník nerátal, ale bez súhlasu ruskej strany nemohol byť presunutý.
Súhlas podmienili renováciou
„Kontaktovali sme veľvyslanectvo, podklady sme posielali aj cez naše ministerstvo vnútra až do Moskvy,“ opísal primátor komunikáciu.
Po niekoľkomesačných rokovaniach ruské veľvyslanectvo povolilo. „Presne 23. mája priniesol osobne prvý tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku súhlas na presťahovanie pamätníka ale s podmienkou, že bude aj renovovaný,“ doplnil Július Czajtányi, vedúci oddelenia výstavby, životného prostredia a regionálnej výstavby. Monument môže byť dočasne premiestnený a po rekonštrukcii sa vráti na námestie, približne o 30 metrov ďalej. Podľa primátora mestu vzniknú náklady naviac na jeho demontáž, uskladnenie, rekonštruovanie a postavenie. Čiastočne prispeje ruská strana, mesto dalo aj žiadosť na približne 60-tisíc eur na rekonštrukciu historického symbolu.
Rozhodne ministerstvo
Ak chcú Šahy začať obnovovať námestie, musia získať nové stavebné povolenie, súhlas na predĺženie termínu ukončenia prác, ktorý je v súčasnosti stanovený na máj 2012 a spraviť verejné obstarávanie. Žiadosť o povolenie zmeny projektu podalo mesto na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vo februári.
Projekt revitalizácie Hlavného námestia rieši jeho časť, približne tretinu v juhozápadnej časti od mestského úradu po hlavnú cestu. Na terajšom parkovisku má byť zeleň, trávnaté plochy a lavičky, pred vstupom do župného domu budú fontánky s pitnou vodou, chodníky a pódium. Druhá, väčšia časť centrálnej zóny má ostať nezmenená, kým sa nevyrieši obchvat mesta.