Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Prvý zápas vyšiel lepšie Iráncom

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v Leviciach v prvom z trojice prípravných zápasov s Iránom 2:3. Pre zverencov trénera Emanuela Zaniniho sú duely proti tímu z Perzského zálivu generálkou na blížiace sa ME v Česku a Rakúsku.

Tréner slovenskej reprezentácie Emanuel Zanini počas oddychového času dohovára svojim zverencom.(Zdroj: IVAN PORUBSKÝ)

LEVICE. Slováci nastúpili na nahrávke so Zaťkom a na účku hral od začiatku Bencz. Na bloku nastúpili kapitán Kmeť a R. Nemec.

Prvý set naši vyhrali

Iránci sa ujali vedenia 3:1 po ese Bazagarda a po bloku nahrávača Mahdaviho bolo 2:5. Slovákom sa v úvode nedarilo a dostali sa už do štvorbodového manka - 3:7. Na prvom technickom timeoute viedol Irán 8:4. Slováci znížili na 7:9, ale potom dal Bencz aut a za stavu 7:11 si tréner Zanini zobral timeout.

Za stavu 8:13 prišlo dvojstriedanie. Martin Nemec so Skladaným vymenili Bencza so Zaťkom. Po ese Martina Nemca znížili Slováci na 13:15 a tréner hostí si zobral timeout. Slováci sa snažili vymazať náskok súpera, ale nedarilo sa. Po tvrdom a presnom útoku Sopka bolo 16:18. Potom však dal aut Moussavi, technickú chybu spravil iránsky nahrávač Mahdavi a pri servise Skladaného bolo vyrovnané 18:18.

Time Irán. Potom zablokoval súpera Kmeť a Slováci po dlhom čase viedli - 20:19. Za stavu 22:21 dal Martin Nemec dve esá a Slováci mali tri setbaly - 24:21! Set nakoniec ukončil útokom práve M. Nemec a domáci volejbalisti ho vyhrali 25:21.

Druhé dva sety dominovali Iránci

V druhom sete pokračovali Slováci v zostave s Martinom Nemcom a Skladaným. Po aute Diviša a presnom útoku Bazagarda viedol Irán 4:1. Time Slovensko. Irán bol v laufe našim sa nedarilo v útoku a onedlho bolo 2:7. Na prvom technickom timeoute bolo 3:8. Diviša nahradil Chrtiansky. Slováci si nevedeli poradiť so servisom Zariniho a za stavu 3:10 si kouč Zanini zobral druhý time. Slováci mali veľmi zlý príjem a Irán viedol už 13:4 a neskôr 15:5. Veľký náskok si Iránci bez problémov udržiavali a po ese výborne servujúceho Zariniho bolo už 10:21. Druhý set vyhrali hostia hladko 25:13.

V treťom sete prišiel na smeč Hupka namiesto Chrtianskeho a uviedol sa dobrým servisom, po ktorom získali naši prvý bod v sete. Potom Hupka útokom zvýšil na 4:2 a dvoch esách v podaní Sopka vyhrávalo Slovensko už 7:3. Potom ukončil akciu tvrdo Martin Nemec a na prvom technickom timeoute vyhrávali naši 8:3. Slováci hrali v tejto fáze duelu dobre a udržiavali si päťbodová náskok.

Po útoku Sopka po čiare bolo 13:8. Na druhom technickom timeoute vyhrávali Slováci 16:11, keď sa presadil Nemec. Hostia znížili na 17:14 a tréner Zanini si zobral timeout. Iránci získali aj ďalší bod a náskok sa stenšil na 17:15. Potom dal aut Martin Nemec a bolo už len 17:16.

Situáciu upokojil útokom stredom Kmeť - 18:16, ale Iráncom sa napokon stíjacia jazda vydarila a vyrovnali na 19:19. V koncovke sa dokonca dostal Irán do vedenia 22:21 a nasledoval druhý timeout Slovenska. Po oddychu dal aut M. Nemec a za stavu 21:23 ho vystriedal Bencz. Slováci prehrali vyhratý set, v ktorom viedli už 17:12, 21:25.

Ďalej ako na hojdačke

V štvrtom sete začali Slováci tak ako v treťom. Po dvoch blokoch Iráncov bolo 2:4. Potom narobil súperovi problémy delovým servisom M. Nemec a akciu dokoncil jeho strýko R. Nemec - 4:4. Na prvom technickom timeoute vyhrávali hostia 8:7.

Pri servise Skladaného dali hostia dva auty a bolo 10:8 pre Slovensko. Po ese Kmeťa do zóny 1 viedli naši už 13:10. Na druhom technickom timeoute bolo 16:13 pre domácich. Irán znížil na 16:15, ale po útoku Hupku a bloku Kmeťa bolo 18:15.

Ako na hojdačke sa pokračovalo aj ďalej a za stavu 18:17 si tréner Zanini zobral time. Po nepresnej súhre Iráncov viedli naši 20:17 a nasledoval oddychový čas trénera Velasca. Ani tento náskok na pokoj našim nestačil, Irán znížil po dvoch chybách na 20:19. Time Slovensko. Potom Rišo Nemec zablokoval Zariniho a bolo 22:19. Hostia sa nevzdali a znížili na 22:21. Martin Nemec tvrdo upravil na 23:21. Martin Nemec blok-aut a mali sme setbal - 24:22. Štvrtý set ukončil útokom Sopko, Slováci ho vyhrali 25:22 a duel musel rozhodnúť tajbrejk.

Piaty set začali lepšie hostia a po ese Bazagarda viedli 3:1. M. Nemec tvrdým útokom vyrovnal na 4:4. Lenže našim potom nevyšiel útok, súperovi naopak áno a bolo 4:6. Aj ďalšiu loptu po bloku získal Irán a za stavu 4:7 si tréner Zanini zobral time. Slováci znížili na 7:8 po útoku Hupku a dostali sa späť do hry. Následne výborne zapracoval v poli Ondrušek, akciu ukončil M. Nemec a bolo vyrovnané 8:8.

Time Irán. Potom dali hostia aut a Slováci viedli 9:8. Na podaní stále Skladaný. Irán vyrovnal na 9:9. Dráma pokračovala - 10:10, 11:11. Potom hostia zablokoval Sopka a za stavu 11:12 si tréner Zanini zobral time. Irán pokazil servis - 12:12. Podanie pokazil aj Martin Nemec - 12:13. M. Nemec úspešný v útoku a vyrovnané 13:13. Dlhá výmena a na konci teče Slovákov, Irán má prvý mečbal - 13:14. Martin Nemec zablokovaný a Irán vyhral tajbrejk 15:13.