BRHLOVCE. Striedavé počasie sa opäť podpísalo pod raritu v prírode – kvety na pagaštane. Tieto stromy kvitnú zvyčajne v máji.
Posledné roky stromy navyše poškodzuje silný škodca, ploskáčik pagaštanový. Obec na jeho vyhubenie financie nemá.
Príliš teplý september
Výkyvy chladného počasia so slnečnými dňami a vysokými teplotami netypickými pre toto ročné obdobie, oklamali aj prírodu. V Brhlovciach v polovici septembra zakvitli stromy pagaštana konského. „Pred týždňom, presne na našu hostinu, nás prekvapil ojedinelý jav, v centre obce nám zakvitol pagaštan konský. Jeho vrcholec znovu dvíha nové listy ako v máji,“ povedal pre MY Týždeň na Pohroní starosta Albín Kuhajda.
Kým spodné listy sú už pripravené na opadnutie, koruna stromu zakvitla typicky jarnými listami i kvetmi. „Prekvapilo nás to, ale počasie sa s prírodou posledné roky naozaj zahráva. A septembrové dni boli výnimočne teplé. Mrzí nás ale skutočnosť, že tieto vzácne stromy nemáme ošetrené proti ploskáčikovi. Vplyvom tohto škodcu majú žlté listy. Žiaľ, tento postrek je finančne nákladný a obec prostriedkov nazvyš nemá. No ak sa ešte pár rokov neošetria, môže sa sťať, že nám pagaštan konský vyhynie,“ dodal starosta.
Lieči zápal i tráviace ťažkosti
Pagaštan konský máprotizápalové a protialergické účinky pri chorobách dýchacích ciest a poruchách trávenia. Zvonku sa používa pri zápale žíl, hemoroidoch či úpale. Jedným zo spôsobov jeho spracovania je naloženie kvetov do silnej pálenky. Vznikne tak vynikajúci prostriedok na dezinfekciu povrchových rán, škrabancov, či po uštipnutí hmyzom.
Pagaštan konský rastie v parkoch alebo záhradách, treba sa ale vyvarovať zberu zo stromov v bezprostrednej blízkosti ciest. Zbierajú sa jeho kvety i plody a niekedy sa používajú aj listy.