ŠAHY. Výskum v lokalite Na vŕšku robí Hontianske múzeum a galéria Ľudovíta Simonyiho v Šahách už piaty rok. Nájdené objekty pochádzajú zo staršej doby bronzovej. Staré sú približne štyritisíc rokov.
V zemi sú už päť rokov
Bohatú archeologickú lokalitu objavili v 80. rokoch 20. storočia dvaja bádatelia archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, Gabriel Nevidzanský a Ladislav Bánesz. V rámci terénneho prieskumu Poiplia našli medzi množstvom nových zaujímavých lokalít aj oblasť Na vŕšku v Šahách.
„Na tomto mieste bola v minulosti plánovaná výstavba továrne, ktorá sa napokon neuskutočnila. Naše múzeum tu už piate leto robí archeologický výskum na rozlohe približne 15 x 15 metrov, odkrývame vrstvy do hĺbky 170 centimetrov,“ povedal odborný referent múzea Tibor Pálinkás pre MY Týždeň na Pohroní.
Našli pravekú keramiku i nástroje
Skupina archeológov na mieste objavila archeologické objekty hatvanskej kultúry – sídliskové vrstvy a jamy. „Ide o kultúru staršej doby bronzovej. Je to vzácne staré nálezisko, vek nájdených vecí je približne 4000 rokov. Väčšina objektov poputuje do zbierok nášho múzea,“ pokračuje T. Pálinkás.
Medzi odkrytými nálezmi je približne tridsať kusov pravekej a stredovekej keramiky i praveké kamenné nástroje. Objavy pre verejnosť najzaujímavejšie už v mestskom múzeu vystavili. Sú to predovšetkým zvieracie hlinené figúrky používané v dobe bronzovej ako obetné predmety. Práve ony nahrádzali živé zvieratá pri náboženských obradoch.
Obetovali aj živé teľa
Doteraz najvzácnejší nález, obetnú jamu s pozostatkami obetovaného teľaťa, odkryli počas tohto leta. Vidieť ich ale vystavené v múzeu nebude možné. Vplyvom pôsobenia prostredia sú kosti výrazne narušené. „Obrysy tohto pohrebiska sme objavili náhodou. Doteraz sme odkryli iba jeho časť, pretože sa nachádza mimo nami skúmanej plochy. Je to vzácny objav, v našom regióne ojedinelý. V obetnej jame sme našli kostru obetovaného teliatka. Predpokladáme, že v dobe bronzovej mali ľudia pravdepodobne vážnu prosbu k svojim božstvám, keďže obetovali živé zviera, ktoré pre nich predstavovalo obrovský majetok. Pretože pri bežných obetách ponúkali iba hlinené zvieracie figuríny, ktoré tiež symbolicky usmrtili odlomením končatín,“ vysvetľuje T. Pálinkás.
Pomáhajú aj študenti z Anglicka
Rozsiahly výskum v Šahách robí v spolupráci s Pamiatkovým úradom SR a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Ich finančné možnosti na projekt sú obmedzené, práce preto postupujú pomaly. Pomáhajú im pritom ôsmi študenti archeológie z Veľkej Británie, ktorí na Slovensku absolvujú odbornú prax. „Ich účasť u nás bola zrealizovaná vďaka spolupráci Ipeľskej únie s britskou organizáciou Grampus Heritage Imc. Pod plynulejší postup prác toto leto sa nám ale podpísali výkyvy počasia. Už čoskoro bádanú lokalitu zasypeme a odkryjeme ju opäť v lete budúceho roku, kedy chceme archeologický výskum na tomto území ukončiť,“ dodal pracovník múzea.