LEVICE. Pracujú s ňou aj klienti Domova sociálnych služieb Domum v Krškanoch. Ich tvorbu môže verejnosť vidieť od 20. septembra vo výstavnej sieni v Juniore. Práce vystavujú spoločne s vychovávateľmi a lektorkou, výtvarníčkou Laurou Écsiovou.
Výťažok z predaných diel poputuje na kúpu materiálov pre ich ďalšiu tvorbu.
Vystavujú spoločne
Záujemcovia môžu ich originálne pestrofarebné práce vidieť do konca septembra. „Tento pojem bol donedávna aj pre nás nepoznaný. Nadviazali sme ale spoluprácu s lektorkou Laurou Écsiovou z Tekovskej Breznice, ktorá nás enkaustiku začala vyučovať. Naše niekoľkomesačné práce prezentujeme verejnosti formou spoločnej výstavy,“ povedala vychovávateľka Beáta Miškovičová z Domova sociálnych služieb v Krškanoch.
Enkaustiku si ako originálnu výtvarnú techniku ľudia s rôznymi postihnutiami ľahko osvojujú. S nadšením vytvárajú svoje vlastné zaujímavé diela, ktoré ich napĺňajú.
S enkaustikou je svet farebnejší
Vzájomná spolupráca lektorky a školy pokračuje už druhý rok. Spoločne v tvorivej dielni tvoria klienti, vychovávatelia i výtvarníčka. „Ja sama s touto technikou robím už viac ako sedem rokov, keďže som sa vo voľnom čase chcela venovať niečomu zaujímavému i zmysluplnému. Enkaustika je vynikajúca arteterapeutická technika, ktorá stimuluje, odbúrava stres a obnovuje kontakt s realitou. Človek prestáva vnímať veci pochmúrne a postupne pridáva do života i svojich diel farby. Dúfam, že vystavené dielka prinesú aj ostatným takú radosť, akú prináša ich zhotoviteľom samotná tvorba,“ zdôraznila lektorka.
Zdokonaľuje sa v tvorbe
L. Écsiová absolvovala kurz u holandskej majsterky enkaustiky Elisabeth van Uden, u ktorej sa zdokonalila vo fúkacej technike. Učila sa tiež u popredného britského majstra enkaustiky Johna Bucklanda, zameraného na zdokonalenie maľby na ohrievacej doske.
Sama organizuje kurzy a školenia. Nielen pre klientov DSS v Krškanoch, ale aj v Novej Bani na Hrabinách či v Domove dôchodcov v Senci.
„Enkaustika je neskutočne farebné a živé umenie. Upútala ma najmä možnosť meniť vzory, štruktúry a celý obraz prakticky do nekonečna, pričom vzniká vždy niečo nové, nečakané. Je rozmanitá aj v množstve podkladov, nemusí to byť vždy špeciálny papier. Keď človek zvládne základy, môže prejsť na plátno, lepenku, textil a aj na sklo,“ dodala L. Écsiová.