POHRONSKÝ RUSKOV. Prázdne obaly z cukroviniek aj plastových hračiek boli koncom septembra rozhádzané po dedine, na autobusovej zastávke aj v areáli školy.
Na vyhodené potraviny upozornili starostu obyvatelia obce. Ako pre MY Týždeň na Pohroní povedal, kontaktoval úrady, ktoré zisťujú, prečo staré potraviny neskončili v kafilérii, ale na voľne prístupnom súkromnom pozemku na haldách.
Staré aj päť rokov
Stovky kilogramov keksov, čokolád, žuvačiek, lízaniek, nugátových krémov aj sladkých nápojov lákali nielen osy, hlodavce, ale aj ľudí z Pohronského Ruskova a okolia. Zabalené v pôvodných kartónoch skončili odhodené na súkromnom pozemku neďaleko Hrona. Chýbajúca časť betónovej ohrady sa stala na niekoľko dní vstupnou bránou pre nájazdy dospelých aj detí.
Z areálu bývalej konzervárne ich odvážali na bicykloch, kárach, autami aj v taškách. Nevadilo im, že sladkosti sú dávno po dobe spotreby. Niektorým cukrovinkám vypršala pred piatimi rokmi.
„Kamarát mi povedal, že sú tam sladkosti. Zobrali sme si pištole a žuvačky. Keď sme sa tam vrátili na druhý deň, bolo to už zabagrované,“ povedala žiačka miestnej základnej školy. Na otázku, či aj niečo zjedli, priznala, že žuvačky.
S podobným úlovkom zo skládky odišiel aj iný žiak: „Zobral som si želatínové žuvačky a keksíky.“
Prázdne obaly povaľujúce sa v areáli školy upriamili pozornosť vedenia. Podľa riaditeľky Ildikó Burínovej keď zistili, odkiaľ sa vzali, ihneď varovali deti, aby „sladkosti nejedli, lebo môžu dostať nejakú chorobu“.
Tovar z dovozu
Aj po týždni boli na skládke porozhadzované prázdne kartóny, množstvo obalov a aj výrobkov. Zmiešané boli so zeminou, ktorú ktosi na potraviny nahrnul. Sladkosti pochádzali zväčša z Turecka, farebné hračky zase z Číny.
„Upozornili ma na to 27. septembra obyvatelia Hronskej ulice aj učitelia tunajšej školy,“ hovorí starosta Ľudovít Nagy. Keď sa šiel na druhý deň na miesto pozrieť, ostal zaskočený. „Bolo tam 15 až 20 ľudí – dospelých aj detí. Na autách s vozíkmi a bicykloch si odnášali cukrovinky a pečivárenske výrobky. Na niektorých kartónoch bola uvedená doba spotreby v roku 2006,“ opísal starosta. Okrem dátumu upotrebenia tam bol podľa jeho slov uvedený aj adresát tovaru, ktorým je miestna spoločnosť.
Jej počínanie už zaujíma úrady, ktoré starosta informoval o situácii listom. „Sladkosti ľúbia potkany, takže tam môžu byť hlodavce a vzniknúť môže epidémia,“ myslí si Ľ. Nagy.
Patria do kafilérie
„Konzumom potravín po dobe spotreby vzniká predpoklad alimentárnych ochorení, t. j. ochorení tráviaceho traktu, vrátane salmonelózy. Tým, že potraviny boli na skládke, je toto riziko zvýšené z dôvodu možnej sekundárnej kontaminácie,“ varovala Dagmar Klárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach.
„Tovar organického pôvodu sa má likvidovať v kafilériách, nie tak, aby mali ľudia k nemu voľný prístup,“ zdôraznila. Nakoľko predmetné potraviny – cukrovinky podliehajú v zmysle zákona číslo 152/1995 Z. z. o potravinách dozoru, ktorý vykonáva štátna veterinárna a potravinová správa, bol podnet odstúpený na doriešenie na Regionálnu a veterinárnu správu v Leviciach.