LEVICE. Priemerná nezamestnanosť v okrese bola k 30. septembru 15,36 percenta. V evidencii Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Levice bolo 9789 uchádzačov o zamestnanie. Z nich 445 boli absolventi.
Najviac, tretinu tvorili absolventi stredných odborných škôl. Bez práce bolo 102 absolventov vysokých škôl, 97 absolventov stredných odborných učilíšť s maturitou, 68 bez maturity a 25 gymnazistov.
Ľudí do výroby je málo
Zamestnávatelia v okrese hľadajú najčastejšie schopných ľudí do výroby. „Najväčší záujem je o kvalifikovaných robotníkov pre pozície operátor výroby, skladník – obsluha vysokozdvižného vozíka a vodič, čo tvorilo viac ako 30 percent všetkých voľných pracovných miest,“ informoval Štefan Jurák, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Leviciach regionálne noviny MY Týždeň na Pohroní.
Takmer štvrtinu tvoria ponuky pre nekvalifikovanú pracovnú silu. „Boli to všetko ponuky na pomocné práce na odstraňovanie a zabraňovaniu protipovodňových opatrení,“ priblížil.
Nových pracovníkov hľadajú zamestnávatelia technického zamerania - strojárenského, stavebného, elektrotechnického charakteru.
Z profesií prevládajú zámočník, zvárač, inštalatér, mechanik strojov, elektromechanik, údržbár - opravár strojov. Z ostatných vyučených odborov sú to predovšetkým profesie kuchár, kuchár - čašník, barman, skladník, predavač.
Podľa Š. Juráka v Leviciach je nedostatok aj lekárov, zdravotníckeho personálu, technikov v strojárskej výrobe so znalosťou cudzieho jazyka, obsluhy CNC strojov, zváračov, zámočníkov, obrábačov kovov, elektromontérov, tesárov, obkladačov, stolárov, kuchárov aj pekárov.
Záujem klesá
Rady uchádzačov o zamestnanie v ostatných rokoch rozširovali absolventi troch stredných odborných škôl v mestách Levického okresu. Potvrdil to Stanislav Katrinec, hovorca predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Paradoxom je, že ide o profesie, ktoré sú zamestnávateľmi najviac vyhľadávané.
„V posledných rokoch je menej záujmu o zamerania mechanik nastavovač, elektromechanik - silnoprúdová technika, krajčír, operátor stavebnej výroby, stavebníctvo, kamenár, maliar, agromechanizátor, opravár, prevádzka obchodu,“ vymenoval.
Deviataci rozhodujú
Na základe záujmu deviatakov stredné školy postupne upravujú študijné a učebné odbory. Málo atraktívne zanikajú, nové vznikajú. V krajnom prípade dochádza k vyradeniu škôl zo siete ministerstva školstva.
„Na základe štatistík z úradov práce, sociálnych vecí a rodiny rozhoduje odbor školstva, mládeže, športu a kultúry Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja o počte tried a žiakov pre nasledujúci školský rok. V súlade so získanými údajmi upravuje sieť študijných a učebných odborov,“ povedal hovorca. Tento rok k septembru tak bola zrušená Stredná odborná škola v Hrkovciach, jej odbory prešli do Šiah.
Pracovný trh poznajú málo
Ponuka stredných škôl a dopyt zamestnávateľov boli témou okrúhleho stola piateho ročníka Burzy informácií na pôde levického úradu práce.
„Nevyhnutnosť riešenia tohto problému vyplýva z vysokej miery nezamestnanosti v regióne, vysokého podielu uchádzačov o zamestnanie z radov absolventov škôl a mladých ľudí, nesúladu ponuky a dopytu na trhu práce“ odôvodnil riaditeľ úradu práce.
Ako vyplynulo zo stretnutia so zástupcami základných škôl v roku 2010, problémy pri výbere povolania majú samotné základné školy. „Základným problémom pri rozhodovaní výberu povolania bola a je nedostatočná spolupráca s rodičmi žiakov 8.a 9. ročníkov a ich nedostatočný prehľad o možnostiach štúdia a potrebách trhu práce,“ dodal.