ŠAHY. Na výzvu náčelníka mestskej polície v Šahách zareagovalo pätnásť dobrovoľníkov, ktorí budú mesto strážiť pravidelne každú sobotu v nočných hodinách.
Do trojčlennej hliadky, ktorá by mala ísť do ulíc už onedlho, sa prihlásil ako prvý primátor Ján Löwy.
V teréne budú označení
Nastúpiť do nočnej služby by mali prvý raz v sobotu 19. novembra. Tento preventívny projekt zavádza po niektorých slovenských mestách do praxe aj Mestská polícia v Šahách. Trojčlenné hliadky budú v teréne označené reflexnou vestou a vybavené vysielačkou a baterkou. Do konfliktov zasahovať nebudú, prípady nahlásia mestskej polícii.
„Pohybovať sa budú v uliciach Šiah počas sobôt, kedy je vonku najviac mladých ľudí.Sledovať budú dianie na miestach, kde je sústredená predovšetkým mládež,“ povedal pre MY Týždeň na Pohroní náčelník mestskej polície Rudolf Mrázek.
Hliadkovať budú poslanci
Keďže pôsobenie v nočných hliadkach je bez nároku na mzdu, založené na dobrovoľníckej báze, nájsť dostatok zodpovedných hliadkujúcich bolo pre mestskú políciu problém. Obrátila sa preto na samosprávu.
„Pôvodne sme hliadky nočných havranov chceli sprevádzkovať už od leta. Tí, ktorí prejavili záujem, očakávali, že je to platená činnosť a následne od nej odstúpili. Projekt sme preto presunuli až na jeseň. Oslovil som poslancov mestského zastupiteľstva s možnosťou ísť obyvateľom príkladom a vstúpiť medzi prvými do hliadok. Ponuku prijalo 15 dobrovoľníkov, poslanci i primátor,“ hovorí policajný náčelník.
Budú pôsobiť preventívne
Nočné havrany zamerané na prevenciu vandalizmu sú podľa primátora Jána Löwyho jednou z ciest, ako udržiavať mesto bezpečné. „Iniciatívu náčelníka mestskej polície som privítal. Všetci, ktorí sa do dobrovoľných hliadok prihlásime, zmapujeme a zmonitorujeme bezpečnostnú situáciu v meste. Preveríme si, ako a kde sa šahanská mládež zabáva a zároveň budeme na ňu pôsobiť preventívne,“ zdôraznil.
Nástupu do terénu bude predchádzať spoločné stretnutie. Mestská polícia chce ešte osloviť aj riaditeľov škôl na pôde mesta. Pretože páve pedagógovia majú najväčšie skúsenosti s problematikou mladistvých na školách.
K roztržkám zavolajú políciu
Nočné havrany sa budú pohybovať po celom meste. Zamerajú sa na miesta, kde sa cez víkend mládež schádza. V prípade, ak budú mať podozrenie na konanie nie v súlade so zákonom, nezasiahnu, ale skontaktujú hliadku mestskej polície. Nočné havrany do riešenia konfliktov nepôjdu. Nebudú môcť zasiahnuť ani do roztržiek, či vstupovať do priestoru zábavných podnikov, reštaurácií a diskoték.
Zatiaľ jedinou ženou, dobrovoľníčkou, je poslankyňa mestského zastupiteľstva Judita Kötölesová. Tvrdí, že situáciu v meste monitorovať treba. „Mnohí rodičia možno ani netušia, čo robia ich deti vo voľnom čase,“ dodala.
Zapojiť sa môže každý
K nočným havranom sa môže pripojiť každý bezúhonný záujemca. Príslušníci mestskej polície im náplň tejto preventívnej služby priblížia a zaradia ich do harmonogramu. Vo svojej podstate jednoduchý a finančne nenáročný projekt je zameraný na zvýšenie bezpečnosti mladých počas víkendových večerov, no tiež na zvýšenie pocitu bezpečnosti pre všetkých obyvateľov. Môže sa doňho zapojiť každý obyvateľ mesta, skupinky nadšencov jednotlivých sídlisk, ulíc, inštitúcii, ktorí chcú urobiť niečo pre svoje deti a žiť v bezpečnom meste.
Nočné havrany sú v zahraničí
Projekt Nočné havrany pôvodne vznikol vo Švédsku a postupne sa udomácnil aj v iných európskych krajinách. Dnes existuje asi 400 skupiniek a do práce je zapojených 380-tisíc dobrovoľníkov. Pouličnú kriminalitu sa ním v niektorých mestách podarilo znížiť v priemere až o 50 percent. Na Slovensku je prezentovaný cez občianske združenie Nočné havrany.