LEVICE. Za dobrých podmienok ním môžeme vidieť aj výrazný atmosférický vír na Jupiteri, Veľkú červenú škvrnu, uviedla riaditeľka Tekovskej hvezdárne Rozália Ondíková. Výstavba novej pozorovateľne trvala dva roky. Prvé práce si zabezpečila hvezdáreň svojpomocne, na vybudovanie otáčajúcej sa kupoly získala od zriaďovateľa, Nitrianskeho samosprávneho kraja, finančný príspevok 32.000 eur.
Hvezdáreň v Leviciach si v tomto roku pripomína 55. výročie svojho založenia. Vznikla v roku 1956 ako tretia hvezdáreň na území Slovenska. Prvú pozorovateľňu s odsuvnou strechou pre refraktor s priemerom 150 milimetrov vybudovala v roku 1971 v južnej bašte levického hradného areálu. Po sťahovaniach hvezdárne však bola pozorovateľňa v roku 1982 zrušená. V roku 2000 sa začala výstavba novej pozorovateľne s odsuvnou strechou, ktorá bola ukončená o dva roky. Táto pozorovateľňa dodnes slúži návštevníkom hvezdárne. V roku 2004 získala Tekovská hvezdáreň unikátne planetárium Starlab, ktoré je jediným v strednej Európe. Prenosné planetárium umožňuje pozorovanie hviezdnej oblohy aj počas dňa nezávisle od počasia.
Podľa slov Ondíkovej navštívilo Tekovskú hvezdáreň vlani 9700 ľudí. Najväčší záujem je o sledovanie medializovaných špecifických astronomických úkazov. Veľký záujem je však aj o nočné pozorovanie oblohy, konštatovala riaditeľka hvezdárne. Každý štvrtok a piatok až do konca roka je hvezdáreň otvorená pre verejnosť do polnoci. Úplne zatmenie oblohy budú môcť záujemcovia sledovať 10. decembra. Nová sezóna sa opäť začne vo februári budúceho roka.