LEVICE. Z dejín levických cechov je názov publikácie, ktorá vyšla v týchto dňoch. Autorom je Karol Sándor.
Históriou cechov v meste sa v minulosti zaoberali traja autori. Ako prvý ju mapoval pedagóg a prvý riaditeľ múzea Eugen Kriek, ktorému vyšla séria článkov v niekdajších novinách Bars. O združeniach remeselníkov písal aj spisovateľ Jozef Melicher a pred rokmi vyšla história cechov knižne Karolovi Sándorovi. V maďarskom jazyku ju nedávno vydalo levické Združenie Reviczky. V Dome Reviczky publikáciu predstavili 21. novembra.
Exponáty a písomnosti, ktoré dokumentujú históriu cechov v Leviciach, sa nachádzajú v Tekovskom múzeu. Minulosť priblížila historička Margaréta Nováková.
Ako prvý vznikol v roku 1629 cech čižmárov. Založilo ho 12 čižmárskych majstrov, v roku 1871 evidovali až 139 majstrov. Stanovenú mali cenu, za akú mohli tovar ponúkať. Nikto nemohol predávať ani lacnejšie, ani drahšie. Na trhu rozhodovala kvalita. Práca učňov bola náročná, robili od tretej rána do deviatej večer.
V meste pôsobil aj cech tkáčov, kožušníkov, stolárov, zámočníkov, gombikárov, holičov, krajčírov, mäsiarov, kováčov, kolesárov, remenárov, murárov, tesárov, garbiarov, holičov.
Pri zmienke o levických holičoch sa autor publikácie viac ako o historické dokumenty opieral o cestopis Boženy Němcovej. V roku 1852 putovala po Slovensku a navštívila aj Tekov a Hont. Holiči sa podľa nej nedržali len svojho remesla, ale niektorými úkonmi nahrádzali aj lekárov.
Publikácia Z dejín levických cechov vyšla s podporou Úradu vlády SR. Je desiatou v poradí, ktorú vydalo Združenie Reviczky.