HRONSKÉ KĽAČANY. Labutie mláďa zachránil pred dvomi mesiacmi miestny obyvateľ Miroslav Slušný. Operenca našiel ležať osamoteného na ceste.
Preniesol ho preto na vodnú plochu, kde sa labuť udomácnila. Posledné mrazivé dni a noci jej už ale škodia.
Obdivujú ju i kŕmia
Na labuť plávajúcu v centre Hronských Kľačian sa od septembra chodia pozerať mnohí obdivovatelia. Osamotená pláva na hladine a domáci obyvatelia ju kŕmia. Jej pokrmom je prevažne mletá kukurica. Takmer denne sem vedú aj kroky malých predškolákov v učiteľkami. Z neďalekej materskej školy to majú len cez cestu. Operenca sledujú a obdivujú, ako im pred očami rastie do krásy. Za krátky čas sa totiž z malého škaredého káčatka vykľula nádherná labuť.
„Z labuti máme všetci nesmiernu radosť. Denne tadiaľto chodím do práce, sledovala som ju. Bola v pohode, no posledné dni, s príchodom mrazov, začala naozaj neskutočne plakať, až to trhá za srdce,“ povedala učiteľka Jana Csuková pre MY Týždeň na Pohroní.
Keďže u detí rozvíjajú environmentálne cítenie, radi by zvieraťu pomohli. „Nevieme, či je prirodzené, že sa tu nachádza v takomto mraze. Vodná hladina totiž stále viac zamŕza,“ dodala.
Jazierko zamŕza
Labuť pred pár mesiacmi zachránil Miroslav Slušný, ktorého jej ďalší osud trápi rovnako.
„Cestovali sme cez obec Čifáre a na ceste sme uvideli sedieť labuť. Keďže autá ju obchádzali, obával som sa, aby ju niektoré nezrazilo. Naložili sme ju do auta a vzali domov,“ hovorí. Následne nález nahlásil. Labuť choval na svojom dvore štyri dni. Ornitológovia mu poradili, aby ju vypustil k vode. Preniesol ju preto na hladinu jazierka. „Začína ale mrznúť a labuť má čoraz menej potravy. Bolo by dobré, keby pre ňu ornitológovia prišli a premiestnili ju do bezpečia,“ myslí si.
Labuť prevezmú ornitológovia
Podľa ornitológa Alexiusa Ballayho zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie labuť zrejme doplatila na to, že sa jej nepodarilo so súkmeňovcami odletieť k teplejším vodám.
„Pravdepodobne neodletela preto, že je to neskorá znáška a nemala na to fyzické predpoklady. Labute sa totiž v zime presúvajú vo väčších kŕdľoch k teplejším vodným plochám, kde prezimujú. Pokiaľ sa táto osamotená labuť nenachádza v tečúcej vode, určite by bola v nebezpečenstve,“ povedal.
V najbližších dňoch operenca zoberú ornitológovia z mrznúcej vody do bezpečia. Umiestnia ho na čas buď v rehabilitačnej stanici pri Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre alebo ho vypustia do tečúcej vody, ktorá nezamŕza.