Levičanka Ingrid Patayová sa na materskej dovolenke začala venovať originálnej záľube, gravírovaniu skla.
LEVICE. Ručne dozdobenými sklenenými, ale ako pravý rytec i kovovými výrobkami obdarúva svojich blízkych.
Návrhy motívov na poháre, koreničky či dózy jej zhotovujú deti. Fantázii medze nekladú a práve tie majú u obdivovateľov najväčší úspech.
Tvorí pre radosť
Ingrid Patayová je absolventkou Strednej umelecko-priemyselnej školy v Kremnici. Jemné a precízne gravírovanie kovu s bohatou históriou ju oslovilo ešte počas štúdií.
„Túto jedinečnú ručnú prácu som si na škole osvojila, robí ma šťastnou, no viac času si na ňu začínam nachádzať až teraz vo chvíľach voľna popri starostlivosti o deti,“ povedala pre MY Týždeň na Pohroní kreatívna Levičanka.
Gravíruje šperky, hodinky, kovové časti nožov či pracky. Pracuje s pevnou vôľou, fantáziou, chuťou a láskou k tomuto remeslu. Tvorí a ozdobuje sklenené i kovové predmety v domácnosti, novú podobu dáva dekoratívnym i úžitkovým veciam.
Gravírovanie namáha svaly
Okrem tradičného gravírovania do kovu si osvojila aj originálne gravírovanie do skla. „Pracujem ručne, do skla ryjem mikrobrúskou. Je to jemná práca, náročná na čas, ale výsledok ma vždy poteší. Držaním brúsky sú opakovane namáhané určité svaly, ale ruku mám už vytrénovanú. Keď mám čas na prácu, robím aj sedem hodín vkuse, no na druhý deň musí prísť pauza,“ približuje remeselníčka.
Autormi motívov na jej dielach sú predovšetkým jej deti. „To, čo ony nakreslia, prenesiem na sklo a jednoznačne majú najväčší úspech. Baví ma rytím skrúcať ornamenty a dávať výrobku jedinečný vzhľad. Rovnakú kópiu odo mňa zaručene nedostane nikto. Všetko sú to originálne dielka,“ hovorí s úsmevom.
Dôležitá je hrúbka skla
Ako sama tvrdí, dôležitá je v prvom rade hrúbka skla. Ideálne na gravírovanie sú poháre, fľaše či dózy. „Až pri tejto záľube som zistila, aké sú sklené obalové materiály na trhu kvalitou rozdielne. Dá sa, samozrejme, tvoriť aj do tenšieho skla, ale je náročnejšie na manipuláciu. Do tanierov a porcelánu neryjem,“ hovorí.
Gravírovanie je trvácne
Na prácu starých majstrov nedá ani v dnešnej dobe dopustiť. „To, čo nevedia stroje, ešte stále dokážu ľudia. Niektoré detaily doladíme len precíznou jemnou prácou a tú je na výsledku vidieť. Možno rytectvo niekedy v budúcnosti vyhynie, ale momentálne je nás našťastie stále dosť,“ konštatuje I. Patayová.
Pri práci s kovom sú jej špecialitou kusové dielka, ako napríklad príbory, ktorým dáva historickú podobu. Motívy vytvorené gravírovaním odolávajú času a ostávajú trvácne.
„Deťmi sú najžiadanejšie motívy zvieratiek či kvietkov, fantázii sa tu ale medze nekladú, vyryť je možné čokoľvek,“ dodáva úsmevne I. Patayová, ktorá má svoje výrobky označené i vyrytým podpisom, svojou značkou.