Onyx zvládol len jeden zápas, Grant však dominoval v oboch

Basketbalisti Onyxu Levice odohrali počas minulého týždňa dva zápasy v Slovenskej extralige, keď mohli nastúpiť aj hráči Astrumu.

Levičania nezvládli zápas v KomárneLevičania nezvládli zápas v Komárne (Zdroj: Mário Bočák)

Boli to však dva rozdielne zápasy. Najprv v stredu zdolali Spišskú Novú Ves o 17 bodov 97:80 a v sobotu vybuchli v derby zápase v Komárne 95:67. V oboch zápasoch na palubovke bodovo vyčnieval Američan v službách Levíc Keaton Grant, ktorý spolu zaznamenal 57 bodov.

24. kolo
Onyx Levice – BK 04 AC LB Spišská N. Ves 97:80 (22:19, 15:22, 32:19, 28:20)

Levičania nastúpili na svoj domáci zápas bez novej posily Kevina Bridgewatersa a na lavičke nesedel ani doliečujúci sa Bernard.
Domáci basketbalisti nezačali zápas práve najlepšie, keď po trojke Jeffersona prehrávali už 0:7. Následne Modrić a Lowhorn skorigovali stav na 4:7. Až do záveru štvrtiny mali bodovo navrch hostia. Prišla však posledná minúta, kedy sa Štemberger postaral o vedenie domácich a výsledok ešte prikrášlil 4 sekundy Jopo Vojtek, ktorý smečom upravil na 22:19.
Druhá štvrtina sa niesla v rovnakom duchu ako predošlá. Hostia postupne prevzali vedenie v zápase, ktoré si udržali až do polčasu. V závere však ešte stihol schladiť eufóriu hostí Keaton Grant, ktorý od polovice ihriska trojkou upravil stav na prijateľných 37:41.
V druhom polčase už úradujúci slovenský majster naplno ukázal svoje kvality. Účet polčasu síce otvorili hostia v poradí už svojou šiestou trojkou, ale následne sa k slovu dostali aj domáci hráči, ktorým rovnako vychádzala streľba spoza trojkového oblúka. V zápase domáci zaznamenali až 13 trojok. Keď sa v 5. minúte za tri body trafil Grant, hosťujúci tréner bol nútený si zobrať oddychový čas. Ani to však hosťom nepomohlo zastaviť bodový uragán Levíc, ktoré v 7. minúte viedli už o desať bodov 64:54. Strelecky sa darilo hlavne Grantovi, ktorý v zápase zaznamenal 29 bodov. Padlo mu takmer všetko a uzavrel aj bodový účet domácich v tretej štvrtine na 69:60.
Posledná časť hry sa niesla v jednoznačnej réžií domácich basketbalistov, ktorí miestami hrali akoby exhibičný zápas, ktorý divákov dvíhal zo sedadiel. Hostia síce ešte v 7. minúte dokázali znížiť na rozdiel 4 bodov (81:77), domáci im však dokonalý obrat nedovolili a v závere na palubovke jednoznačne dominovali, keď skóre zápasu na 97:80 uzavrel Dior Lowhorn.
ONYX: Grant 29 (5 trojok), Lowhorn 15, Marek 7, Červenka 2, Modrič 2 (Štemberger 16, Hallet 14, Vojtek 8, Sýkora 3, Klein 1, Bukovič). BK: Jones 26, Jefferson 22, Baťka 13, Lošonský 7, Baldovský 6 (Š. Bečarík 3, Ulman 2, R. Bečarík 1, Ulman). Roz: Pipíška, Lamoš a Šramko, 1600 divákov. TH: 19/16 - 13/6, fauly: 19 - 21, trojky: 13 – 8.

25. kolo
MBK Rieker Komárno - ONYX Levice 95:67 (20:17, 31:19, 18:15, 26:16)

Levičania cestovali do Komárna aj s posilami hrajúcimi za Astrum, keďže tomu sa podarilo preložiť zápas 23. kola s Plzňou na 25. januára. V Komárne ich v publiku privítalo aj množstvo levických fanúšikov, ktorí merali cestu za svojimi miláčikmi.
Vedenia v zápase sa ujali domáci hráči, ale následne sa k slovu dostal najlepší hráč Levíc Grant, ktorý premenil svoj trojkový pokus a ešte bol pri ňom aj faulovaný. Hostia sa ujali vedenia 2:4. Bol to jediný moment v zápase kedy viedli. V domácom drese nastúpil aj bývalý hráč Levíc Keller, ktorý v zápase zaznamenal dva body. Prvá štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu, keď hostia neustále doťahovali súperov náskok. V závere prvej časti hry svietilo na tabuly skóre 20:17.
Skóre druhej periódy otvoril z trestného hodu Bernard, následne však hostia zaznamenali dve trojky po sebe, načo hosťujúci tréner reagoval oddychovým časom. Ani ten však hosťom nepomohol a po ďalšej trojke domácich už prehrávali 29:18. Za stavu 31:18 sa prebrali aj Levičania, ktorým sa podarilo znížiť na prijateľných 31:27, následne sa však domáci opäť rozbehli a zastavili sa až na polčasovom skóre 51:36.
Druhú polovicu zápasu Levičania vôbec nezvládli. V štvrtej minúte to bolo už 63:41 pre Komárno. Veľký rozruch vyvolala vyvolali kontroverzné výkony rozhodcov a usporiadateľov, keď Modrićovi pripočítali naraz dva fauly. Svoju chybu neskôr opravili. Diskutabilné boli aj ich ďalšie výkony, keď pár sekúnd pred koncom neodpískali jasné porušenie pravidiel. Možno by nebolo na škodu, keby si aspoň občas prezreli výklad pravidiel. Nemuseli by tak zbytočne znervózňovať hráčov na palubovke. Koniec štvrtiny sa zastavil na skóre 69:51.
V poslednej časti náskok hostí výrazne narastal. Hosťom sa nedarila streľba a tak zápas o dôležité body do tabuľky nezvládli. Výsledné skóre zápasu sa zastavilo na čísle 95:67, keď v zápase okrem 28 bodového Granta podali hostia veľmi slabý výkon.
BK: Bilič 23, Jones 20, Johnson 19, Bilik 13, Szabo 11, Kratochvíl 5, Keller 2, Klár 2, Petrovský 0. Onyx: Grant 28, Bernard 9, Modrić 9, Lowhorn 8, Vojtek 7, Sykora 2, Marek 2, Urland 2, Štemberger 0, Červenka 0, Bridgewaters 0. TH: 22/13 - 22/16, fauly: 23 - 21, trojky: 10 - 3, rozhodovali: Margala, Szibilla a Ryšavý, 1000 divákov.
Ostatné výsledky: Sp. N. Ves - Žilina 96:89, B.Bystrica - Nitra 75:98, Svit - Prievidza 63:76, Handlová mala voľno.
Výsledky 24. kola: Žilina - Svit 92:97, Prievidza - B. Bystrica 102:93, Handlová - Komárno 97:86, Nitra mala voľno.
1. Nitra 21 16 5 1734:1496 37
2. Prievidza 22 15 7 1856:1765 37
3. Komárno 22 13 9 1856:1779 35
4. Handlová 22 12 10 1811:1821 34
5. Spiš. N. Ves 23 11 12 1827:1824 33
6. Levice 23 10 13 1721:1847 33
7. Svit 21 10 11 1699:1751 31
8. B. Bystrica 22 7 15 1829:1993 29