LEVICE. Do Indie sa dostal pri plnení služobných povinností a strávil tam na dvakrát takmer tri roky. Vo voľných chvíľach cestoval po krajine a spoznával pre nás exotické miesta.
Navštívil druhý najľudnatejší štát
Väčšina ľudí pozná Indiu ako druhý najľudnatejší štát na svete s počtom obyvateľov presahujúcim cez miliardu. Je krajinou nesúcou stopy viacerých starých civilizácii a centrom historických obchodných ciest.
„India má bohaté náboženské tradície, pričom korene štyroch najrozšírenejších náboženstiev - hinduizmu, budhizmu, džinizmu a sikhizmu majú svoje korene práve tu. Je rozdelená na 28 štátov a hovorí sa v nej okrem hindčiny a angličtiny aj 21 miestnymi jazykmi,“ povedal J. Burjaniv. Tým sú dané aj veľké ekonomické rozdiely medzi obyvateľstvom, ktoré v tejto krajine bijú do očí. Napriek tomu, že kasty boli oficiálne dávne zrušené, v praxi ich obyvateľstvo zachováva. Najvyššou kastou sú brahmani - kňazi. Nasledujú kšatrovia - bojovníci, z nich pochádzali vládcovia, členovia ozbrojených družín. Ďalej sú vaišjovia - roľníci, remeselníci, obchodníci ako najrozšírenejšia vrstva a poslednou kastou sú šudrovia - podrobené domáce obyvateľstvo. Sobáše medzi členmi iných kást sú stále medzi obyvateľstvom neprípustné. „Podľa HDP patrí krajina medzi chudobné krajiny, napriek tomu v mnohých oblastiach vlastní špičkové technológie a jej rozvoj je nesporný,“ doplnil.
Obdivoval množstvo pamiatok a chrámov
Pri slove India sa väčšine znalých ľudí vynorí aj slovo Tádž Mahal. Klenot architektúry postavený z mramoru a zdobený 28 druhmi drahokamov a polodrahokamov. „Počas britskej správy krajiny bola táto stavba ale dosť poškodená. A v priebehu dňa pri rozličnom osvetlení pôsobí na diváka zakaždým inak,“ zdôraznil cestovateľ. Nevšednou zaujímavosťou Indie sú kolesové chrámy. Má nespočetné množstvo pamiatok s kamennými sochami. Len chrámový komplex v Palitane má až 863 chrámov. „Zaujímavé sú aj chrámy v malej dedinke Kadžuraho, kde bolo pôvodne 85 chrámov a do dnešných čias sa ich zachovalo 25. Sú známe sochami s erotickými motívmi,“ doplnil úsmevne.
Nezabudol spomenúť tiež železný stĺp v Dillí, vysoký asi 8 metrov s hmotnosťou 10 ton zo železa čistého na 98 percent, čo je v dnešnej dobe nepredstaviteľná kvalita. Stĺp nepodlieha korózii, jeho vek je 1700 rokov.
Pútavé bolo aj rozprávanie o stravovacích návykoch domáceho obyvateľstva, s využívaním množstva silných korenín. Ak Európania majú záujem si tu zaisťovať stravovanie sami, musia poznať miestne pomery, aby si vedeli vhodne vybrať z ponuky na trhoviskách. K zaujímavostiam krajiny patrí aj indická železničná spoločnosť zamestnávajúca 1,6 milióna ľudí, ktorá je najväčším zamestnávateľom na svete. Tieto a mnohé ďalšie zaujímavé informácie sa dozvedeli členovia klubu na besede, ktorá ich vedomosti o tejto nezvyčajnej krajine výrazne rozšírila.