LEVICE. Z letiska v Tekovskom Hrádku vylietavajú dve žlté lietadlá, známe ako čmeliaky. Od marca zabezpečujú prihnojovanie obilnín zo vzduchu.
Letecké práce využívajú poľnohospodári už desaťročia. Najväčší rozmach bol v 70. rokoch. Podľa prevádzkovateľa lietadiel záujem o ich služby z roka na rok klesá.
Leteckej práce ubúda
„Denne spravíme šesťdesiat letov. Do piatich minút je lietadlo prázdne,“ opisuje stručne postup Milan Nagy pre MY Týždeň na Pohroní. Pilotom je už vyše tridsať rokov. Z vtáčej perspektívy pozná krajinu najmä v okolí letiska v Tekovskom Hrádku. Pracuje pre nitriansku spoločnosť, ktorá okrem iného zabezpečuje letecké práce v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve.
S jarnými prácami začali 1. marca. „Prihnojujú sa obilniny. Hnojivo sa dá takto aplikovať na parcelách s rozlohou nad desať hektárov,“ hovorí Ľubomír Kováčik, riaditeľ nitrianskej spoločnosti. Druhá aplikácia nasleduje v apríli – máji a keď nastúpia choroby. Nebýva to ale pravidlom. „Robíme len pár percent výkonov ako pred rokom 1990,“ odpovedá na otázku, aký je záujem o letecké služby. „Každý rok sa robí repka, ale tá tento rok vymrzla. Teraz sa bude asi robiť slnečnica. Je to slabšie,“ konštatuje riaditeľ firmy, ktorá má na Slovensku desiatku staníc. Jedna z nich je na letisku v Tekovskom Hrádku.
Čmeliaky na oblohe
Do dvoch žltých čmeliakov s označením Zlín Z37 tu od začiatku marca naložili stovky ton liadku. Hnojivo s obsahom dusíka rozprášili na takmer dvetisíc hektároch obilnín v okolí Tekovských Lužian, Levíc a Bátoviec. Tam si ich letecké služby objednali.
„Na jeden let spravíme 2,5 až tri hektáre v závislosti od dávkovania hnojiva, čo môže byť 100 až 200 kilogramov hnojiva na hektár,“ približuje pilot Milan Nagy. Prípravok aplikujú z 20-metrovej výšky. „Pozor musíme dávať na zdroje pitnej vody, potoky, jazierka, ale aj zariadenia s chovom zvierat – sliepok, oviec,“ dopĺňa.
Keď je dobré počasie, poľnohospodári sa viac spoliehajú na svoju pozemnú techniku. „Objednajú si nás, keď sa do rozmočených polí nedá dostať, alebo nestíhajú agrotechnický termín,“ konštatuje pilot a dodáva, že ich práca je niekoľkonásobne rýchlejšia ako dokážu spraviť mechanizmy.
Drahšie, ale rýchlejšie
Žlté čmeliaky si objednáva aj Poľnohospodárske družstvo Levice. „Rodíme tak každý rok približne štyridsať rokov. V 70. a 80. rokoch bol najväčší rozmach,“ spomína predseda Štefan Hanušiak na zlaté obdobie pre letecké práce v poľnohospodárstve. Do ústrania ich odsúvajú najmä ekonomické dôvody. Podľa neho je letecká aplikácia síce drahšia, ale „vzhľadom na urýchlenie je ekonomicky efektívnejšia“. Dobré skúsenosti majú na parcelách s rozlohou nad 40 hektárov. To, čo by spravili vlastnými mechanizmami za päť dní, aplikujú letecky za 2,5 dňa. Hnojivo je rozprášené rovnomernejšie a rastlinky nie sú technikou poškodené. V marci letecky pohnojili 700 hektárov pšenice ozimnej. Po minulé roky v máji postrekovali plodiny proti škodcom a chorobám a na záver, pred zberom, repku a slnečnicu.