LEVICE. Prvou dulou v regióne je Denisa Urbanová. V oblasti materstva sa začala intenzívne vzdelávať pred dvanástimi rokmi. „Mamičkám som pomáhala ako poradkyňa pri dojčení. Po čase som zistila, že nestačí pomáhať až vtedy, keď sa niečo pokazí, ale potrebná je príprava už počas tehotenstva. Dojčenie je totiž ovplyvnené priebehom pôrodu,“ vysvetľuje matka štyroch detí pre MY Týždeň na Pohroní.
Dula – blízka osoba
„Pri poslednom pôrode sa mi otvorili nové pohľady, o čom je pôrod. Odvtedy som bola rozhodnutá, že viem, čo to je, a chcela som to posúvať ďalej,“ pokračuje.
Budúce duly sa na svoje poslanie vzdelávajú v kurzoch, súčasťou prípravy je absolvovanie dvoch pôrodov. „Pri obidvoch pôrodoch som bola v Banskej Štiavnici. Dula nijako nesupluje prácu zdravotníckych pracovníkov. Dula je blízka osoba, vďaka ktorej sa mamička lepšie uvoľní – ide jej o ženské zdieľanie,“ opisuje svoju úlohu pri zrode nového života.
Kedysi bola žena s dieťaťom vnímaná ako veľmi jemná jednotka. Starostlivosť v šestonedelí pramenila zo skúseností žien.
V období po druhej svetovej vojne všetky pôrody prebiehali v nemocniciach. Podľa duly bolo v tom čase zdieľanie a odovzdávanie skúseností žien pretrhnuté.
Pre silné rozvinutie vzťahu matka – dieťa je kľúčová zlatá hodina, ktorá by nemala byť ničím narušená: „V prvej hodine po pôrode prebieha pripútanie.“
Prirodzený pôrod bez strachu
„Strach je najväčší blokátor, ktorý bráni budúcim mamičkám v uvoľnení. Výhrou je, keď sa mamička nebojí a pôrodné procesy príjme,“ hovorí.
Pre to, aby bola dula spoľahlivou oporou budúcej mamičky, je dôležitá jej profesionalita. Musí mať vedomosti z oblasti psychológie, potrebujú supervíziu a psychohygienu. „Dula je pri pôrode na to, aby sa do neho ponorila, musí byť k dispozícii vtedy, keď ju mamička potrebuje,“ zdôrazňuje úlohu ženy, ktorá je oporou pri prežívaní významných chvíľ. Počas pôrodu dula mamičke pomáha úľavovými technikami, ako je masáž, zmena polohy. Pripomína jej, aby si dôverovala, aby sa cítila kompetentná porodiť a postarať sa o svoje dieťa.
Pomôže aj po pôrode
Pre pôrod s dulou sa rozhodla Michaela Svetláková z Tlmáč: „S dulou som sa začala stretávať kvôli príprave na dojčenie. To, že som s ňou strávila pôrod, bolo najlepšie rozhodnutie, aké som mohla urobiť. Vložila som sa do jej rúk, pôrod som si naozaj užila,“ pozitívne hodnotí svoj prvý pôrod mladá mamička.
Dôležitá je príprava pred pôrodom, keď sa budúci rodičia dozvedajú odpovede na otázky, ktoré ich zaujímajú. „V príprave na dojčenie je potrebné začať už počas tehotenstva. Dula mamičku pripravuje na reálnu situáciu v nemocnici, pritom však rešpektuje všetky požiadavky,“ dopĺňa.
Poslanie duly sa pôrodom nekončí. Podľa potrieb sa dula venuje novopečenej mamičke a jej dieťatku v pôrodnici a aj po príchode do domáceho prostredia.