LEVICE. Sezóna pre jazierko aj fontány sa začína. Vodnú plochu v mestskom parku napustia do Veľkej noci. Po prečistení sprevádzkujú aj pitnú fontánu na pešej zóne a závlahy.
Na ich prevádzku a opravy vynaložila vlani samospráva 14-tisíc eur. Značnú časť peňazí pohltili chemické prípravky do jazierka. Dôvodom je nekvalitný projekt bez zabezpečenia biologickej rovnováhy.
Sezóna sa začína
Kamene, konáre aj rôzny komunálny odpad ukrývalo jazierko v Parku M. R. Štefánika. Čo všetko na dne ležalo, sa ukázalo na jeseň, keď vodu pred zimou vypustili. V týchto dňoch ho pripravujú na novú sezónu.
„Jazierko sa v jarných mesiacoch vyčistí a pred veľkonočnými sviatkami sa napustí vodou a spustí sa aj prevádzka fontán v parku ako aj pitnej fontánky na pešej zóne,“ povedala Eva Ürgeová, vedúca oddelenia životného prostredia a komunálnych vecí mestského úradu. O prevádzku a údržbu jazierka, závlah, fontán v parku a pitnej fontány tzv. vajíčka na pešej zóne sa stará firma z Levíc.
Namiesto fólie štrk
Jazierko bolo vybudované v roku 1998. Časom sa ukázalo, že jeho údržba je náročná na prácu aj nákladná na financie.
„Z dôvodu výstavby jazierka podľa nekvalitného projektu bez zabezpečenia biologickej rovnováhy každoročne musíme zabezpečovať likvidáciu rias mechanicky, chemicky prípadne biologicky s umiestnením rastlín a rýb,“ pripomenula hlavný nedostatok vodnej plochy E. Ürgeová.
Dno pokrýva štrk, ktorý sa ťažko čistí od odpadu aj zelených rias. Tie sa premnožujú najmä v lete. Podľa Bohuša Fazekaša z firmy, ktorá sa stará o prevádzku zariadení, býva na dne aj veľa nánosov odumretej organickej hmoty, ako je peľ, listy a konáre. Štrk sa s nimi zmieša, a potom sa ťažko čistí. Na kamienky sa prichytávajú aj riasy. „Bežne sa na dno používa fólia. Tá sa po vypustení vody vystrieka wapkou,“ opisuje praktickejší spôsob údržby dna parkových a záhradných jazierok pre MY Týždeň na Pohroní.
Na štrk mechanické čistenie neplatí. Nahrádza ho chémia. „Voda sa upravuje chlórom. Na jednu dávku sa ho dá asi 500 litrov. Počas sezóny sa použije približne päť dávok, každá vyjde okolo 500 eur,“ vyratúva B. Fazekaš.
Počas sezóny pravidelne kontrolujú pH vody. Ak sa riasy premnožia, pH dosahuje hodnoty okolo 9 – 10 stupňov. Na rad prichádza ďalšia chémia. „Čím vyššie sú teploty, tým sa riasy viac množia,“ vysvetľuje odborník.
Jazierko vypúšťajú a napúšťajú približne 2 až 3-krát počas sezóny. Voda zo studne sa používa aj na zavlažovanie zelene a pre fontány v parku.
Predsezónne prípravy
Prípravy na tohtoročnú sezónu sa už začali. V druhej polovici marca firma vyčistila dno a zrekonštruovala praskliny v obvodovom plášti 14-ročného jazierka. V týchto dňoch ho začnú napúšťať. Kým pritečie dvetisíc kubíkov vody, ubehnú asi štyri dni.
Na sezónu pripravia aj pitnú fontánu v pešej zóne pred Dituriou, ktorá je napojená na verejný vodovod. Pred odovzdaním do prevádzky ju vyčistia a vydezinfikujú. Kontrola kvality vody sa podľa E. Ürgeovej robí priebežne počas celého roka.
Mesto vlani zaplatilo 14-tisíc eur. Išli na prevádzku, údržbu a opravu závlahového systému, jazierka a fontán v parku a pitnej fontány na pešej zóne. Tento rok k nim pribudne prevádzkovanie fontán na vynovenom Námestí hrdinov.
Na výber ich prevádzkovateľa v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie.