Článok pokračuje pod video reklamou
TLMAČE. V meste Burlington, ktorý sa nachádza od kanadských hraníc len dve hodiny autom, dostala rodáčka z Tlmáč dôveru pískať semifinálový duel medzi Kanadou a Fínskom.
Na ľade s olympijskými rozhodkyňami
Medzi svetovou ženskou hokejovou špičkou sa nepredstavili len tímy z Kanady, Ameriky, Švajčiarka, Fínska, Ruska, Švédska, Nemecka, či Slovenska, ale i šesť hlavných a deväť čiarových medzinárodných rozhodkýň, z ktorých sa väčšina podieľala aj na rozhodovaní na zimnej olympiáde v roku 2010 v kanadskom Vancouveri. „Mnohé z nich som už poznala. Stretli sme sa na niekoľkých turnajoch pred tým. Priala som si, aby sa zišiel dobrý kolektív, v ktorom budem cítiť prúdenie pozitívnej energie, ktoré je potrebné na bezproblémovú spoluprácu a komunikáciu aj na ľade,“ približuje Michaela, ktorej sa prianie splnilo.
Na letisku vo Washingtone ju zadržali
Príchod do Ameriky však pre Tlmačanku bezproblémový nebol. „Bola som tam už tretíkrát, nečakala som preto nejaké komplikácie, kvôli ktorým by ma na letisku vo Washingtone mohli zadržať, kam som priletela z Viedne. Americkí policajti sa domnievali, že potrebujem pracovné víza. Lenže medzinárodná rozhodcovská činnosť je na báze dobrovoľníctva a pocty byť spoluúčastníkom na takomto významnom podujatí,“ opísala skutočnosti Kúdeľová, ktorá po dlhom vyšetrovaní na policajnej stanici stihla prípoj do Burlingtonu, kde na ňu čakali štyri náročné duely.
Náhradná čiarová vo finále
Okrem nich mala počas šiestich hracích dní zodpovednosť bránkovej, ale i náhradnej rozhodkyne vo viacerých stretnutiach. „Stala som sa akoby dvornou arbiterkou fínskej reprezentácie, pretože som si zapískala takmer všetky ich zápasy s Ruskom, Amerikou, Švédskom a v semifinálovom dôležitom zápase s Kanadou, ktorý považujem zatiaľ za vrchol môjho 7-ročného pôsobenia na medzinárodnej scéne,“ hovorí Tlmačanka. Hoci vo finálovom stretnutí medzi Amerikou a Kanadou dres neobliekala, v bojoch o zlato bola náhradnou rozhodkyňou. „Pozorne som sledovala zápas a v prípade, že by sa niektorá čiarová zranila, musela by som sa v čo najkratšom čase prezliecť do výstroja a vystriedať ju,“ dodala najmenšia z rozhodkýň, ktorá sledovala výhru Kanaďaniek v predĺžení (4:5) so zatajeným dychom.
V silnej konkurencii kolegýň sa nestratila
V top kategórii sveta sa už po druhý raz snažili udržať aj slovenské hráčky, ktorým sa to ale po prehre s Nemeckom nepodarilo, a tak ich o rok vystriedajú Češky, ktoré postúpili z I. divízie. „V silnej konkurencii elity je to viac – menej o šťastí. Odhliadnuc od Ameriky či Kanady, sú výkonnostné rozdiely medzi družstvami minimálne. Stretla som sa s našimi hráčkami na záver turnaja. Vypadnutie vnímali statočne, pretože vedeli, že boli dobrý kolektív, ktorý sa snažil urobiť maximum. Možno im naozaj nepriniesol šťastie „piatok trinásteho“, pretože práve v ten deň hrali rozhodujúce stretnutie,“ hovorí Michaela, ktorej zámerom bolo nestratiť sa na ľade v silnej konkurencii ženských rozhodkýň, zanechať dobrý dojem a adekvátne sa zapísať u supervízoriek.