Včelárov zo Šiah a blízkeho okolia šokoval hromadný úhyn včelstiev. Príznaky nepoukazovali na ochorenie, odlišujú sa aj od klasickej otravy.
ŠAHY. Predsedu šahanskej organizácie Slovenského zväzu včelárov Augustína Kostriana situácia nepríjemne prekvapila. „Ešte som nevidel tak veľa uhynutých včiel. Včelári nepozorovali výrazné zmeny, včely ale začali byť nervózne a útočné. Potom už len nachádzali haldy mŕtvych včiel pred úľom,“ vysvetľuje pre MY Týždeň na Pohroní okolnosti státisícového úhynu. Nevylučuje, že úhyn bude mať dosah na celé včelstvá.
Trpké sklamanie začiatkom jari zažili včelári v šahanskom regióne: „Urobili sme monitoring a zistili sme, že sa to týka častí Tešmak, Psí vrch a Homok Šahy,“ hovorí. Včelári zvažujú podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa.
Hynú až v úli
Skúsení včelár sa s podobnou katastrofou nestretol. „Včely boli pravdepodobne otrávené. V mojej dlhoročnej praxi som sa ešte s takouto otravou nestretol. Včely pravdepodobne priniesli otrávený nektár do úľov,“ pokračuje. Užitočný hmyz pri opeľovaní rastlín môže prísť do kontaktu s postrekmi. Šahanskí včelári zatiaľ príčinu veľkých škôd nepoznajú. „Látka, ktorá spôsobila hromadnú otravu, pôsobí až po tom, ako včely priniesli nektár do úľa. Tam sa môžu otráviť aj ďalšie. Tie, ktoré uhynú, ostatné vynesú v pude sebazáchovy pred letáče,“ opisuje súčasnú situáciu.
Podľa včelára Karola Laca včely pri otrave kontaktným postrekom padajú priamo v poli. „V tomto prípade je pravdepodobné, že sa otrávili nektárom z ovocných stromov. Plánovaný postrek kontaktným jedom majú poľnohospodári včelárom vopred oznámiť. Aplikácia takéhoto prostriedku sa robí vo večerných hodinách,“ hovorí. Epicentrum úhynu včelári zaznamenali v Šahách, zatiaľ je známe, že postihnutých je 120 včelstiev.
Otrava spustošila aj včelstvá 85-ročného Ladislava Hlásnika. „Ráno som prišiel a uvidel som mŕtve včely, niečo podobné som ešte nevidel,“ hovorí o pohrome dlhoročný včelár.
Na vine je neznáma látka
Keďže šahanskí včelári nepoznajú pôvodcu tohto problému, rozhodli sa urobiť rozbor. „Zistila sa otrava zo zatiaľ neznámej látky, zažívací trakt včiel bol poleptaný. Otrávili sa nielen lietavky, ale aj krmičky v úli – spomedzi uhynutých včiel pripadajú na jednu lietavku tri krmičky,“ približuje podrobnosti Karol Laco. Rapídny úbytok včiel spôsobil, že včelie rodiny sa do súčasného vývojového štádia dostanú až približne o dva mesiace. „Medu bude menej ako minulý rok, pretože repku v tomto regióne nemáme a väčšina agátu zamrzla,“ konštatuje včelár.