LEVICE. Honba za divočinou je názov projektu, ktorý vymysleli a zrealizovali študenti Gymnázia sv. Vincenta de Paul a Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb vidieku v Leviciach. Cieľom je povzbudiť mladú generáciu k environmentálnemu zmýšľaniu.
Aktivita pozostávala z pobytu na farme a workshopov, na ktorých odovzdávali informácie ďalší mladí ľudia. Počas niekoľkých dní zažili spanie v senníku, pomáhali s rúbaním dreva aj s prácami vo vinohrade.
Mobily vypli, spali v sene
„Projekt vznikol v rámci programu Komprax, hlavnou myšlienkou bolo odpútanie mladých od počítačov k prírode. Projekt sa skladal z dvoch častí – workshopov a pobytu v divočine,“ pre MY Týždeň na Pohroní približuje podrobnosti Kristína Gulová. Desať stredoškolákov na farme diskutovalo o klimatických zmenách, obnoviteľných zdrojoch, aj o dôležitosti kontaktu človeka s prírodou a živej komunikácii medzi ľuďmi. Výstupom života v divočine je dokument, ktorý študenti natočili priamo v teréne. „Po príchode do Devičian sme si vypli mobily a snažili sme sa zžiť s prírodou. Na chatu sme sa dostali pomocou mapy a buzoly, nebola tam elektrina ani plyn,“ vysvetľuje Roman Rosenberger. Študenti sa okrem diskutovania na environmentálne témy oboznámili so životom na farme a prácami v ovocných sadoch, za možnosť uskutočniť svoj projekt sa odplatili pomocou. „Pomáhali sme s rúbaním dreva, triedením jabĺk, mulčovaním vo vinohrade. Diskutovali sme o dôležitosti pestovania domáceho ovocia,“ pokračuje gymnazistka.
Zapojiť sa môžu ďalší
Po absolvovaní víkendového pobytu ďaleko od vymožeností civilizácie usporiadali mladí aktivisti niekoľko workshopov. „Prišli tam najmä stredoškoláci, tento projekt ich oslovil. Ak by mali záujem, môžu sa prihlásiť,“ hovoria aktívni študenti.
Aktivita Honba za divočinou sa uskutočnila v rámci programu Komprax, ktorý zastrešuje Juventa. Program je určený na školenie mladých vedúcich: „Na začiatku sme boli na dvoch školeniach, výsledný dokument z projektu sme prezentovali na študentskej konferencii. Dalo nám to odhodlanie, že je to užitočná činnosť a budeme v tom pokračovať,“ dopĺňa Kristína Gulová.