LEVICE. Pohľady na levické námestie zo začiatku 20. storočia, hrad, mlyn, ale aj na umelé jazierko, kde sa Levičania pred sto rokmi člnkovali, prezentuje najnovšia kniha Csabu Tolnaia.
Dobové pohľadnice patria do kategórie obzvlášť zaujímavých archívnych materiálov. Vďaka nim si dokážeme vytvoriť obraz, ako mesto vyzeralo v dobách dávno minulých.
Pre Csabu Tolnaia je zbieranie starých pohľadníc dlhoročným koníčkom, dnes ich má vyše päťsto. „Do zberateľstva ma zasvätil strýko. Prvú pohľadnicu som získal od spolužiaka. Tá ma natoľko upútala, že som začal pátrať po ďalších,“ hovorí pre MY Týždeň na Pohroní. Milovníka histórie fascinuje pozorovanie zmien ulíc, ktoré pohľadnice verne dokumentujú. „Prvá známa pohľadnica z Levíc pochádza z roku 1898, vyrobená bola vo Viedni. Predpokladám, že jeden – dva roky predtým už mohla existovať nejaká pohľadnica mesta,“ vysvetľuje. Zachované starodávne pohľadnice prinášajú obraz toho, ako sa menili budovy, ulice v meste, ale aj taká významná pamiatka, akou je Levický hrad.
Storočná korešpondencia
Podľa Levičana si vydavatelia dobových pohľadníc konkurovali, snažili sa ich robiť čo najkrajšie. Okrem vizuálnej predstavy o podobe mesta obraz o živote tej doby dotvára obsah storočnej korešpondencie. Historické texty sú zaujímavé štýlom písania, obsahom či jazykom. „Pohľadnice z Levíc posielali uhorskí a českí vojaci, písali si žiaci s učiteľmi, aj manželia. Zo zachovaných textov som sa napríklad dozvedel, kto kúpil kameňolom,“ pokračuje.
Pri skúmaní historických pohľadníc vyjde na povrch množstvo faktov o každodennom živote obyvateľov. „Na jednej z pohľadníc písala pani svojej priateľke o svojej návšteve v Leviciach. Bolo pre ňu nezvyčajné, že sú tu vyasfaltované cesty a zavedená elektrina. Levice naozaj patrili k prvým mestám, ktoré boli elektrifikované.
Prvotná kniha
Prvý výber levických pohľadníc s textami bol knižne vydaný v roku 2006. „V prvých kapitolách som sa venoval historickému vývoju pohľadníc, tlačiarenským technológiám, výrobcom a potom najvýznamnejším budovám, lokalitám, uliciam, pracoval som aj s informáciami od pamätníkov,“ hovorí o vzniku svojej knižnej prvotiny.
Fotogenické námestie
O skutočnosti, že námestie mesta je na pohľadniciach najfotografovanejšou snímkou, sa pravdepodobne pričinil stavebný rozmach na začiatku 20. storočia. „Na námestí bolo postavených množstvo secesných budov, pohľadnice však prinášajú často obrázky hradu, ulíc, mlyna, Schoellerovho parku, zriedkavo na nich nájdeme židovskú synagógu,“ hovorí zberateľ.
Typickou reklamou obchodníkov zo začiatku 20. storočia boli pohľadnice, na ktorých pózuje majiteľ pred svojou predajňou. Fotografi starých pohľadníc nevynechali ani budovu Učiteľského ústavu, prírodné zábery sú na pohľadniciach menej často, zachovali sa pekné snímky Pereca. Levické pohľadnice vypovedajú aj o tom, ako Levičania celoročne využívali umelo vybudované jazierko. „Schoelerovci vybudovali jazierko, nachádzalo sa v miestach, kde bola zdevastovaná plaváreň. Jazierko bolo celoročne využívané, ľudia sa člnkovali, v zime sa podával horúci čaj,“ približuje život spred sto rokov.
Pribudli atraktívne zábery
Prvá kniha Csabu Tolnaia bola po troch rokoch od vydania vypredaná. „Rozhodol som sa knihu vynoviť, zaktualizovať a pridal som nové a aj bonusové zábery, ktoré neboli nikdy publikované,“ hovorí o knižnej novinke. Kolekciu viac ako 160 historických pohľadníc autor doplnil súdobými reklamami a reklamnými štítkami z mesta. Zberateľ si myslí, že kniha by mohla ľudí podmieniť k väčšej aktivite a k zamysleniu sa nad tým, čo všetko dokázali zrealizovať naši predkovia: „V meste existovali napríklad skrášľovací spolok či spolok na udržiavanie potoka.“
Najnovšiu publikáciu z levickej histórie do života privíta a do rúk primátora mesta odovzdá bývalý minister Vladimír Palko 12. mája. Predávať sa začne o dva dni neskôr.