V súčasnosti sa v ochrane obyvateľstva do popredia dostáva možnosť evakuácie.
LEVICE. Plán ochrany obyvateľstva pozostáva z evakuácie, ukrytia a vyrozumenia a varovania. Ochranné kryty na účely civilnej ochrany môžu byť odolné, plynotesné alebo svojpomocne vybudované. Úkryty pre prípad mimoriadnej udalosti sa väčšinou nachádzajú v podzemí budovy.
Varovanie obyvateľov musia zabezpečiť starostovia obcí. Slovenský hydrometeorologický ústav pred nebezpečnými prírodnými situáciami varuje prostredníctvom elektronickej pošty a esemesiek.
„Pri druhom stupni dostávajú starostovia správu na mobil, pri treťom stupni už treba konať,“ o postupe pri prírodných živloch hovorí pre MY Týždeň na Pohroní vedúci odboru civilnej ochrany levického obvodného úradu Gyula Kiss.
Mimoriadne silná veterná smršť spôsobila minulý rok obrovské škody vo Veľkých Ludinciach.
„Boli tam potrhané elektrické vedenia, v niektorých častiach obce nemali elektrinu aj dva dni, komunikácie boli zatarasené,“ približuje kritickú situáciu spred roka. Prostriedky, ktoré samosprávy vynaložili na odstraňovanie následkov škôd, im môžu byť vrátené.
Diskotéka môže byť v úkryte
Úkryty, ktoré by v čase núdze mali poskytnúť obyvateľom bezpečie, sú najmä v podzemných častiach budov. Podľa G. Kissa sú úkryty súčasťou nových investičných objektov.
„V 20-kilometrovom pásme okolo jadrového zariadenia v Mochovciach noví investori zabezpečujú úkryt pre zamestnancov. Úkryty môžu byť využívané multifunkčne, napríklad tam sídli diskotéka alebo iná prevádzka,“ opisuje, ako vznikajú úkryty v novostavbách.
„V okrese je 18 úkrytov, sú skolaudované, evidujú ich aj na ministerstve vnútra. Mesto Levice nemá vlastný úkryt, ale sú rezortné – vodárne aj autobusová doprava úkryt majú,“ vysvetľuje.
Obce majú pre krízové situácie pripravené úkryty, ktoré pripravujú svojpomocne, napríklad v pivničných priestoroch.
Pod obvodným úradom je úkryt pre asi 120 ľudí. Vybavený je vzduchotechnikou, toaletami, v miestnostiach sú stoličky a stoly.
Úkryt pod úradom bol pôvodne zariadený ako riadiace centrum pre krízový štáb.
Evakuáciu uprednostňujú pred ukrývaním
V súčasnosti sa viac uprednostňuje evakuácia postihnutého územia pred ukrývaním obyvateľov.
„Evakuačné komisie obcí a krízové štáby majú na základe analýzy územia vypracované dokumenty evakuácie. Sledujú možné ohrozenie, napríklad vodný tok či cestu prvej triedy,“ dodáva G. Kiss.
Evakuáciu vrátane poskytnutia náhradného ubytovania a zásobovania pitnou vodou zabezpečujú samosprávy.