Brzdou je územný plán, ktorý sa však má meniť.
LEVICE. Výmera 72 štvorcových metrov v súčasnosti limituje tých, ktorí uvažujú nad tým, že si dom vo vinici prerobia a nasťahujú sa doň. V súčasnosti eviduje mestský úrad približne 50 viničných domov, ktoré neslúžia na rekreačné účely, ale sú obývané. Ich počet by sa mohol zvýšiť, ak sa upraví územný plán mesta. Návrh na jeho zmenu odsúhlasili mestskí poslanci.
Tradičným záhradkárom a vinohradníkom sa tento trend nepáči. Hovoria, že lokality mimo rušného mesta by mali slúži v prvom rade na oddych a relaxáciu.
Ruch vo viniciach nechcú
„V lete sem z činžiaka chodíme každý deň. Je tu ticho, máme tu malú záhradku, terasu a malý bazén pre vnúčatá. Ak sa tu začne stavať, o pokoj prídeme,“ zhodujú sa starší manželia.
Dni na dôchodku si striedavo užívajú na levickom sídlisku a v 30-ročnej vinici s malým dreveným domčekom za mestom. S novými rodinnými domami, často aj s dvojgarážami, ktoré vyrastajú v ich okolí, spokojní nie sú ani oni, ani ďalší „starousadlíci“.
Rekreační vinohradníci sa obrátili aj na redakciu. „De facto si bude môcť hocikto postaviť vo vinici veľký „viničný dom" a podľa zákona tam môže mať aj trvalý pobyt,“ napísali mailom.
Reagovali na aprílové zasadnutie mestského zastupiteľstva. Poslanci vtedy schválili obstarávanie zmeny a doplnku k Územnému plánu mesta Levice na zrušenie obmedzujúcej výmery 72 metrov štvorcových pre výstavbu viničných domov vo viničných oblastiach.
Z mesta do viníc
Výmera zastavanej plochy viničného domu bola z pôvodných 36 štvorcových metrov zvýšená na dvojnásobok pôvodnej plochy, t. j. na 72 metrov, v územnom pláne v marci 2005.
„Stalo sa tak na základe pripomienok občanov a po dohode s orgánom ochrany poľnohospodárskeho pôdneho fondu, pričom viničný dom ako poľnohospodárska stavba dostala doplnkovú rekreačnú funkciu,“ pripomenula Mária Navrátilová zo stavebného úradu mestského úradu pre MY Týždeň na Pohroní.
Podľa informácií Aleny Danišovej, referentky evidencie obyvateľstva, je vo viniciach v okolí Levíc obývaných približne 47 viničných domov, v ktorých majú obyvatelia trvalý alebo prechodný pobyt.
Na bývanie sú najvyhľadávanejšie Staré Levice, časti smerom na Mýtne Ludany, Krížny vrch. Viničné domy nemajú orientačné číslo. Ako adresu si uvádzajú Levice plus súpisné číslo objektu.
Ďalšiu úpravu územného plánu si aj tentoraz vyžiadali vlastníci pozemkov a viničných domov vo viničných lokalitách prostredníctvom poslanca, ktorý návrh predložil. V súčasnosti povolená výmera sa im zdá byť malá.
„Doteraz zo strany mestského úradu stavby viničných domov s väčšou výmerou ako 72 štvorcových metrov nemohli byť legalizované. Už pri podaní žiadosti o vydanie stavebného povolenia na viničný dom sme žiadateľom vysvetľovali, že zastavaná výmera viničných domov nesmie presiahnuť 72 metrov,“ informovala Navrátilová.
Obyvatelia budú môcť pripomienkovať
Viničné domy sú v lokalitách určených pre pestovanie viniča a poľnohospodárskych plodín. Podľa vedúcej stavebného úradu slúžia ako priestor pre uschovanie náradia, spracovania produkcie a jej uskladnenie. Regenerácia pracovnej sily, respektíve rekreácia je len doplnkovou funkciou, na ktorú bola výmera už zvýšená pri schvaľovaní územného plánu mesta. „Z toho vyplýva, že jej ďalšie navyšovanie by malo opodstatnenie už len z dôvodu zabezpečovania hlavnej funkcie, teda poľnohospodárskej výroby,“ myslí si.
Či a ako sa v územnom pláne zvýši výmera viničných domov, sa bude rozhodovať v najbližších mesiacoch.
K doplneniu územného plánu sa budú vyjadrovať inštitúcie a aj obyvatelia mesta. Schvaľovať ho budú mestskí poslanci.