Článok pokračuje pod video reklamou
LEVICE. Motoristi stretnú pútnikov v týchto dňoch aj na slovenských cestách. S batohmi na chrbte, palicami v rukách a krížom na krku.
Z maďarského Pilisszentkeresztu, ležiaceho len kúsok od hraníc, vyšli 9. júna. Do poľského pútnického mesta Czestochowa za Krakovom majú putovať 17 dní.
Poďakovať sa chcú rehoľníkom
Hranice Levického okresu prekročili muži 10. júna. Prvú zastávku mali vo Veľkých Ludinciach. V tento deň prešli pešo do Želiezoviec, kde prespali na fare. Na druhý deň ráno im počasie neprialo.
„Dnes nás čaká 30 kilometrov,“ povedal Jozef Lendvai, starší z pútnikov pre MY Týždeň na Pohroní. Je starostom maďarskej obce. Po vlaňajšej 730 kilometrov dlhej ceste po Transylávii si to tentoraz namieril do Czestochowej. Podľa jeho slov chcú aj takto poďakovať, že rehoľníci z poľského mesta v roku 1382 založili ich obec Pilisszentkereszt. Dnes v nej žije 2256 ľudí a jej slovenský názov je Mlynky.
„Ideme prosiť za rodinu, dedinu, Maďarov aj Poliakov. Keď sme mali ťažkosti, pomohli nám. Ďakovať budeme Bohu aj Panne Márii,“ prezrádza starosta hlavnú myšlienku púte. Sprevádza ho 18-ročný študent gymnázia Demö Lingauer. „Naša cesta je aj za lepšie slovensko-maďarské vzťahy,“ dopĺňa svojho vodcu na ceste a prízvukuje, že po Slovensku prejdú celkom 200 kilometrov.
S batohom na chrbte
Na trase dlhej vyše päťsto kilometrov prespávajú u známych, na farách, ale aj u celkom neznámych ľudí. Najnutnejšie, čo potrebujú, sa každému zmestilo do batoha. „Máme šaty, vodu, peniaze na jedlo,“ ukazuje starosta obsah. Okrem toho vyberá sandále pre prípad, že by sa počasie zlepšilo, nepremokavé šuštiakové nohavice, mapu, ale aj náplasti, krém na ubolené nohy a cereálie.
Do poľského mesta Czestochowa majú podľa plánu doraziť 25. júna. Vtedy tam očakávajú aj príchod vlaku so 700 pasažiermi, ktorí cestujú na púť. „Dvadsať z nich bude od nás z Mlynkov a medzi nimi bude aj moja manželka,“ dodáva s úsmevom pri predstave, ktorá zakončí 17-dňové putovanie.