LEVICE. Pravdepodobne vysoké teploty a málo kyslíka vo vode sú dôvodom, pre ktorý uhynuli stovky rýb v Hrone pri Hronovciach.
Čo sa podpísalo pod živočíchy vyplavené riekou Štiavnica, ktorá sa na juhu okresu vlieva do Ipľa, prešetruje inšpekcia životného prostredia.
Uväznené živočíchy
Na množstvo uhynutých rôznych druhov rýb upozornili starostu Hronoviec rybári. „Odjakživa tu bolo veľké zimovisko sumcov,“ ukázal 9. júla Róbert Csudai na vodu, z ktorej sa šíril neznesiteľný zápach. Sumce dlhé aj vyše metra a vážiace do 40 kilogramov ležali bez známok života na hladine. Rovnaký osud stihol aj kapry, karasy, mreny a podustvy. Uväznené ostali v umelom jazierku, ktoré vzniklo odčlenením od Hrona novou kamennou hrádzou.
Od roku 2011 do marca 2012 ju budovali vodohospodári. „Išlo o sanáciu brehu, ktorý bol vymývaný a bolo potrebné zastaviť ďalší priebeh,“ priblížil Juraj Jurica, riaditeľ Povodia dolného Hrona a dolného Ipľa pre MY Týždeň na Pohroní. Na potrebu spevnenia brehu po záplavách upozornil majiteľ parcely, z ktorej rieka postupne ukrojovala. Podľa riaditeľa o projekte vopred informovali rybársky zväz. Dva týždne pred ukončením hrádze práce pozastavili, aby mohli rybári ryby vyloviť.
Bez pohybu
Predseda Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Želiezovciach Ľudovít Fuxhoffer hovorí, že miesto monitorovali dlhšiu dobu. „Nebol tam žiadny pohyb,“ tvrdí a zároveň pripúšťa, že vo vode mohli sumce ostať: „Mohli byť schované v hlbších miestach, pod koreňmi stromov.“ Podľa jeho slov sa ryby nevyplašili a nevyplávali, ani keď do vody hádzali kamene. Naposledy tam rybárska stráž bola dva dni pred nálezom uhynutých živočíchov. „Vo vode nebol žiadny pohyb, ani zdochliny.“
Členovia rybárskeho zväzu spolu s vodohospodármi začali uhynuté ryby odstraňovať 9. júla. Z vody vylovili dvadsať sumcov a menšie ryby. Pracovníci obecného úradu celý deň prečerpávali do nádrže vodu z Hrona, aby zabezpečili kyslík pre žijúce ryby. Tie postupne preložili do rieky. Nádrž z jednej strany zasýpali zeminou a ryby, ktoré sa sústredili na opačnej strane, vylovili sieťami.
Ochranári hovoria, že spevniť brehy sa dá aj iným spôsobom, ktorý je k vodným živočíchom priateľskejší. Tak vytvorili v 60. rokoch polostrovy z mohutných kameňov, ktoré sa nachádzajú na Hrone v strednej časti Hronoviec. O tom, že spoľahlivo plnia svoju funkciu, je presvedčený Roman Németh zo stráže prírody. „Je čoraz menej miest – biotopov rýb. Generačné ryby nemajú vhodný spôsob na život. Tu ho nachádzajú,“ ukazuje na kopy balvanov vysypaných v koryte do tvaru polostrovčeka. Odolali aj storočným vodám v Hrone.
Uhynuté ryby
Ďalší väčší úhyn rýb riešili vodohospodári aj v obci Tupá. Vyplavila ich rieka Štiavnica. „Je predpoklad, že tento úhyn rýb súvisí s únikom neznámej látky v Sebechleboch do miestneho Belujského potoka, ktorý v súčasnosti šetrí Slovenská inšpekcia životného prostredia, inšpektorát v Banskej Bystrici, ako mimoriadne zhoršenie vôd,“ ozrejmil Juraj Jurica.
Belujský potok ústi do rieky Štiavnica, ktorú pri Transpetrole v Tupej spomaľuje hať na požiarnu vodu. V nej sa veľká časť uhynutých rýb v priebehu víkendu zachytila. V pondelok, 9. júla vodohospodári vytiahli 250 kilogramov rýb, ktoré boli prevezené do kafilérie.
Mimoriadne zhoršenie vôd riešili vodohospodári zlepšením prietokov zo Sebechlebskej nádrže, čím prispeli k nariedeniu vody v Belujskom potoku. „Situácia na vodnom toku Štiavnica bola počas týždňa monitorovaná, nezaznamenali sme ďalší úhyn rýb.“ dodal.