Zameriavajú sa na starších ľudí.
LEVICE. Pripraviť druhých o peniaze. Pre naplnenie tohto cieľa vymýšľajú špekulanti stále nové spôsoby, ako ľudí obalamutiť.
Odborníci hovoria, že najrizikovejšou skupinou sú starší ľudia. Proti nim hrá ich dôverčivosť a absentujúce sociálne kontakty.
Francúzska barla
Slušne oblečená žena stredného veku oslovila manželku Juraja Precechtela, keď sa vracala z dopoludňajšej prechádzky.
„Má barlu, musí veľa chodiť. Keď vchádzala do domu, pridala sa k nej,“ vracia sa späť dôchodca.
Cestou po schodoch jeho manželke povedala, že je z Červeného kríža a že roznáša peniaze a ovocie. Pýtala sa, či má rozmeniť 500 eur.
„Keď ma zbadala stáť vo dverách, otočila sa a so slovami, že ide po ovocie, odišla,“ opisuje Levičan udalosť.
Pán Precechtel hneď volal do levického Červeného kríža. Tam mu potvrdili, čo už tušil. Že o nijakej žene s ovocím ani peniazmi nevedia.
„Na mobile som mal vyťukané číslo na políciu pre prípad, že by sa vrátila. Samozrejme, už neprišla,“ krúti hlavou. Je presvedčený, že žena vydávajúca sa za dobrovoľníčku chcela jeho manželku pripraviť o peniaze.
Pravdepodobne si ju vyhliadla aj preto, že staršia pani s barlou v ruke vyzerala ako vhodný objekt na uskutočnenie podvodného plánu.
Služby ponúkali na ulici
„Od tohto sa dištancujeme,“ potvrdila riaditeľka levického Územného spolku SČK Oľga Szalmová.
Podľa jej slov sa pracovníci Slovenského Červeného kríža so zneužívaním svojho mena ako zásterky na oklamanie druhých stretávajú v poslednej dobe stále častejšie.
Príkladom je nedávny prípad, keď seriózne vyzerajúca žena oslovovala starších ľudí priamo v uliciach mesta. Ponúkala im zadarmo služby opatrovania do domácnosti.
S podobnou ponukou sa na seniorov objekte polikliniky obracali neznámi ľudia v bielych plášťoch. Ľahko sa mohlo stať, že by si ich pomýlili s pracovníkmi asistenčnej služby.
Starších a imobilných pacientov sprevádzajú v poliklinike po ambulanciách. Levický spolok SČK túto pomoc zabezpečuje dlhší čas, takže pravidelní pacienti sú už na asistentov zvyknutí.
Riaditeľka radí, aby boli ľudia obozretnejší: „Pracovníci SČK sú vždy označení logom na tričku alebo uniforme, prípadne majú aj poverenie, ktoré si od nich môžu vypýtať a skontrolovať.“
Rodinným príslušníkom odporúča, venovať viac času svojim príbuzným, aby sa necítili sami a upozorňovať ich na to, aby neboli dôverčiví k neznámym ľuďom. Podvodníci sú stále rafinovanejší a stále prichádzajú s novými spôsobmi, ako ľudí obalamutiť.