LONDÝN, LEVICE. Do dejiska 30. letných olympijských hier odletel manželský pár 6. augusta z Viedne.
„V skupine nás bolo 24, cestoval s nami aj pán Matula, olympionik z roku 1948,“ priblížil František Révész, predseda šahanského Olympijského klubu Alojza Szokolyiho. Keďže boli ubytovaní len 15 minút od centra, olympijské dianie mali na dosah.
„Atmosféra v Londýne bola fantastická, milióny ľudí sa bez problémov premiestňovali v meste, všetko bolo precízne zorganizované. Pri každej križovatke stáli desiatky pomocníkov, ktorí boli pripravení poradiť, odpovedať na otázky,“ pridala sa Angelika Révész, ktorá je členkou olympijského klubu.
Najlepší športovci na vlastné oči
Prvý deň sa stretli so Slovákmi v Slovenskom dome. Večer tam prišla aj strieborná strelkyňa Zuzana Štefečeková, ktorá porozprávala svoje zážitky a pocity zo súťaže. Nasledujúci deň, v utorok ráno sa presunuli do Hyde parku na triatlon. „Cez free zonu sme sa dostali priamo do centra, kde sme videli plávanie, sčasti aj cyklistiku a beh. Fandili sme nášmu Richardovi Vargovi, ktorý bol dlho medzi prvými,“ približuje ďalej. Napokon obsadil 22. priečku.
V Slovenskom dome sa stretli so striebornou Zuzanou Štefečekovou.
Popoludní navštívili olympijskú dedinu a miesta, kde bývali slovenskí športovci. Večer spolu s ďalšími 80-tisícimi návštevníkmi videli atletické zápolenia a zažili neopakovateľnú športovú atmosféru. Najmä temperamentnejšie národy – Brazílčania, Taliani, Španieli – spievali aj na uliciach. Domáci fanúšikovia zase vyburcovali svojho bežca natoľko, že zo šiesteho miesta sa prebojoval na druhé, postupové umiestnenie.
S Backhamom na volejbale
V stredu ráno sa malá skupinka slovenskej delegácie vybrala do Wimbledonu a parku. „Tenis sa už síce skončil, takže pomocníci robili poriadok, stovky ľudí odpratávalo umelo vytvorené parkoviská, sociálne a technické zariadenia. V parku sme tiež videli, ako sa tréneri venujú deťom - na 32 kurtoch, na ihrisku, na lúke cvičilo asi tisíc detí v skupinkách. Vraj to bol bežný tréningový deň,“ povedala Angelika Révész.
Popri športových výkonoch si stihli pozrieť aj pamiatky Londýna - Big Ben, Westminsterské opátstvo, budovy parlamentu, Trafalgarské námestie a námestie Piccadilly Circus. V závere dňa sa dostali na finálové zápasy plážového volejbalu žien. Proti sebe nastúpili dve najlepšie dvojice z USA a ich fanúšikovia vytvorili „americký svet“ s podporou asi 40-tisíc priaznivcov tohto športu. „Prišiel sa pozrieť aj David Beckham, dostali sme sa k nemu na vzdialenosť dvoch metrov,“ pridáva Šahanka zážitok.
Maratón na záver
V druhej polovici londýnskeho pobytu videli kanoistiku. Slovenský štvorkajak, žiaľ, medailu nezískal. „V Slovenskom dome a v skupine panovala pesimistická atmosféra,“ zhodujú sa manželia Révészovci. Náladu vylepšilo stretnutie so slovenskými športovcami, trénermi, manažmentom Slovenského olympijského výboru, Vladimírom Černušákom, čestným členom Medzinárodného olympijského výboru, ktorý podľa manželov vždy rád spomína mesto Šahy, kde bol už štyrikrát. Boli tam tiež Jana a Dana Velďákové, členovia K4 s trénerom. „Stretla som sa so svojimi spolužiakmi z FTVŠ Janom Hudokom a Petrom Šajdíkom, ktorí tam boli pracovne ako športoví redaktori. Nevideli sme sa 20 rokov,“ teší sa Angelika Révész.
Jedným z najväčších zážitkov pre Šahanov boli piatkové finálové atletické disciplíny, sobotné stretnutie so slovenskými športovcami v Hyde Parku a nedeľný maratón s traťou cez historické centrum mesta. Milou bodkou za olympijským pobytom manželov Révészovcov bolo stretnutie so svojimi bývalými žiakmi, ktorí v súčasnosti pôsobia v Londýne.
Fotografia s maskotom letných olympijských hier na pamiatku.
A čo si z Londýna odniesli na pamiatku? „Pre staršieho zo synov, ktorý je reprezentačný desaťbojár, zbierame podpisy športovcov a trénerov na britskú zástavu. Na nákupy nebol čas, orientovali sme sa výlučne na dianie. Bola to naša prvá olympiáda,“ dodávajú nadšení Šahania.