MÝTNE LUDANY. Lány olejnatej plodiny ošetrovali minulý týždeň letecky. Desikácia urýchli vysychanie zŕn, čo poľnohospodárom umožní naplánovanie zberu úrody v blízkom termíne.
Zrná dozrievajú rýchlejšie
Významný pestovateľ slnečnice využíva formu leteckých postrekov dlhodobo.
„Ošetrovanie plodín s využitím lietadla je u nás zaužívané okolo 30 rokov. V uplynulých dňoch sme vykonávali desikáciu slnečnice na ploche 280 hektárov. Po uplynutí siedmich dní od postreku začneme zberať úrodu,“ vysvetľuje predseda levického poľnohospodárskeho družstva Štefan Hanušiak. Postrek urýchli dozrievanie a vysúšanie zŕn, ako aj rozdrobenie ostatných častí slnečnice, ktoré po zbere úrody poľnohospodári zapracujú do pôdy.
Postrekujú na jar aj pred zberom
Aplikácia postrekov lietadlom je síce nákladnejšia ako pozemné formy, pri určitých druhoch plodín je nenahraditeľná.
„Výhodou leteckého postreku je rovnomerné rozprášenie, často sa využíva pri vyšších plodinách, akou je aj slnečnica. V tomto prípade by pozemná aplikácia priniesla aj poškodenie rastlín,“ pokračuje.
Lietadlá rozprašujúce hnojivo či ochranné látky lietajú nad poliami aj v jarných mesiacoch, ktoré sú pre kvalitu úrody kľúčové. Pestovatelia takto ošetrujú nielen vysoké plodiny, ale aj cukrovú repu a repku olejnú.
O plánovanej leteckej aplikácii postrekov musia pestovatelia informovať obyvateľov dotknutých lokalít, jedným z dôvodov je ochrana včelstiev pred pôsobením chemických látok.

Výhody leteckých postrekov
Poľnohospodári sa na pomoc leteckej techniky obracajú hlavne po dlhodobých dažďoch, keď sa do rozmočených polí nedá dostať pozemnými mechanizmami.
Pestovatelia majú s leteckým postrekovaním dobré skúsenosti najmä na parcelách s rozlohou nad 40 hektárov. To, čo by spravili vlastnými mechanizmami za päť dní, aplikujú letecky za 2,5 dňa.
Hnojivo je rozprášené rovnomernejšie a rastlinky nie sú technikou poškodené.
Aplikáciu postrekov touto formou využívajú v jarných mesiacoch ako prevenciu proti škodcom a chorobám a na záver, pred zberom, ošetrujú repku a slnečnicu.