ŠAROVCE. Nespokojní Svodínčania pred niekoľkými týždňami vyšli do ulíc kvôli početnej 40-člennej rodine neprispôsobivých obyvateľov. Konflikt vtedy riešila polícia. Na podnet mohutnej vlny nespokojnosti musel starosta konať a samospráva sa s problémovou rodinou dohodla, že sa vysťahujú.
Šarovčania sa bránia. Nechcú, aby konfliktných Svodínčanov vysťahovali do ich dediny.
Vybrali si susedný okres
Už pred časom sa hovorilo, že sa usadia v Levickom okrese, čo v tridsať kilometrov vzdialených Šarovciach vyvolalo nevôľu. V obci si rodina bola pozrieť domy, ktorú sú na predaj. Výzvu občanov obce Šarovce za zachovanie slušného života v obci podpísalo 900 obyvateľov, doručili ju do rúk starostu Svodína Attilu Szásza.
Starostka Šaroviec Judita Trníková iniciatívu obyvateľov podporuje: „Protestujeme proti spôsobu, ako sa to deje. Keď ostanú prázdne domy, je to problém celého nášho regiónu.“
Podľa vedenia obce si samosprávy majú robiť poriadok na svojom území. O neprispôsobivých obyvateľov by sa mali starať tak, aby spolunažívanie v obci nebolo narušené. "Naša obec 20 rokov rieši problémy rómskej menšiny a väčšina tu žije slušným životom, vykonávame tu terénnu prácu a tieto javy eliminujeme," dodáva starostka.
Neprispôsobili sa
Početná rodina, ktorá do Svodína prišla pred 12 rokmi z Levíc, momentálne žije na rôznych miestach. „Z obce odišli koncom augusta, bývajú niekde u príbuzných,“ vysvetľuje starosta Svodína Attila Szász. Podľa dohody im obec mala zabezpečiť nové bývanie ako protihodnotu za ich domy vo Svodíne.
Po stretnutí so Šarovčanmi postup pri hľadaní nového bydliska zmenia. „Obec nepodnikne žiadne kroky v obci Šarovce. Urobíme to, čo bolo v dohode s rodinou a ich nehnuteľnosť odkúpime. Nebudeme nápomocní v tom, aby sme im pomáhali nájsť bydlisko v nejakej dedine,“ vysvetľuje starosta a zároveň dodáva, že počas dvanástich rokov využívali rôzne spôsoby, aby túto rodinu zapojili do chodu dediny, čo sa nepodarilo.
Proti sú aj v Tekovských v Lužanoch
Príchodu štyroch desiatok nechcených Svodínčanov sa obávajú aj v Tekovských Lužanoch, kde zorganizovali verejné zhromaždenie. „Obyvatelia sa zaujímali o spôsob, ako legálne bojovať proti tomu, aby sa niektoré obce takto zbavovali problémových spoluobčanov,“ hovorí náčelník obecnej polície v Tekovských Lužanoch Peter Podhorský. Súčasťou zhromaždenia bolo zapojenie sa do celoslovenskej petície za zníženie veku trestnej zodpovednosti, ako aj vlastnej aktivity zameranej na zamedzenie prisťahovania sa. Podľa P. Podhorského sa petíciami budú zaoberať obecní poslanci na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva.