STARÝ TEKOV. Hlodavec, ktorého na dolnom toku Hrona nepozorovali niekoľko desiatok rokov, sa zabýval neďaleko Starého Tekova v pokojnej časti rieky.
Ohlodané stromy aj obydlie
Pri rieke bobry ohrýzli porast na viacerých miestach, charakteristickým znakom prítomnosti týchto zvierat je bobrí hrad. Ukrýva ho rozkonárený strom aj vysoká tráva, v tejto lokalite sa dá rozpoznať vstup do obydlia vodného hlodavca.
Niekoľko skupín stromov so stopami po zuboch hlodavca zaujalo aj starostu obce Petra Štefana. „Je pekné, že sa pôvodné druhy zvierat vracajú. Bolo pre mňa prekvapujúce, že si bobor, zviera, ktoré už bolo považované na tomto území za vyhynuté, sa u nás opäť objavilo. Zistili sme, že v našom katastrálnom území sa našlo obydlie tohto zvieraťa,“ hovorí o výskyte bobrov neďaleko obce. O tom, že bobry sa tu naozaj usídlili, sa presvedčili aj cyklisti na poslednej prázdninovej časti cyklotúry popri Hrone.
Starotekovčan Ján Páleník odfotografoval stromy poznačené činnosťou bobra a zverejnil ich na obecnej webovej stránke. „Stromy jednoznačne hovoria o tom, že je to práca bobrov. Upozorňoval som obyvateľov na možný výskyt tohto zvierať u nás,“ hovorí.
Prišli od susedov
Podľa zoológa Štefana Čambala bobry na naše územie mohli prejsť zo svojho pôvodného prostredia v Rakúsku a Poľsku. „Je to náš najväčší hlodavec a zároveň patrí aj medzi najťažšie. Približne 60 rokov sa tu nevyskytovali, teraz sa tu objavila nová populácia,“ vysvetľuje.
Príchod tohto živočíšneho druhu je podľa odborníka na faunu pre prírodu prínosom. „Verím, že ľudia by ho mali chrániť a tejto lokalite dopriať pokoj,“ dodáva Š. Čambal.