ŠAHY. Ak prejde úprava, pittbull teriér a bandog bude na našom území úplne zakázaný, chov ďalších 13 sprísnený.
Za posledný rok mestská polícia v Šahách neeviduje útoky psov na životy ľudí. Pripravovaný zákon je však nekompromisný. Bude sa dotýkať všetkých.
Prečo zmenia zákon
V posledných týždňoch sa na Slovensku zvýšil počet útokov bojových psov. Ľudia sa ich začínajú báť a žiadajú riešenia. Ministerstvo pôdohospodárstva vypracovalo návrh zákona, s ktorým chovatelia nesúhlasia. Zakazuje chov pittbull teriéra a bandoga a sprísňuje chov týchto plemien: stredoázijský ovčiak, kaukazský ovčiak, juhoruský ovčiak, americký staffordshirský teriér, šarplaninac, tornjak, brazílska fila, tosa, kangal, americký buldog, boerboel, moskovský strážny pes, saarloský vlčiak.
Čo sú bojové plemená?
Ján Štróbel, chovateľ amerického buldoga zo Šiah, hovorí: „Termín bojové plemená neexistuje. Poznáme pracovné plemená, teriéry. Existujú iba psy označené ako nebezpečné, no tento titul dostali po útoku, ktorého sa dopustili.“ Tvrdí, že pri správnej výchove môže byť pes pre človeka nápomocným a nielen miláčikom rodiny.
Na vine sú majitelia
Chovatelia za najväčší problém nepovažujú psov, ale ich majiteľov. „Vlastním amerického staffordshirského teriéra, ktorého chov chcú tiež sprísniť. Pritom viem, že je neškodný. Samozrejme, dôležité je, kto psa vlastní a ako ho vychováva,“ tvrdí Marek Varga zo Šiah.
Rovnaký názor má aj Mária Vánovská, ktorej sa zákon osobne nedotýka, no sleduje jeho priebeh: „Psy nemôžu za to, ako a v akých podmienkach boli vychovávané. Na vine je vždy človek. Ak žijú svoj život na reťazi alebo nedostávajú jesť, sú týrané, sú samozrejme agresívne.“
Podľa veterinára zo Šiah je zákon diskrimináciou určitých rás. „Kto bude kontrolovať jeho účinnosť, ak sa zákon nakoniec schváli? Je to rovnaký nezmysel, ako ich čipovanie. Pes je len pes. Chodia ku mne aj ľudia s pittbullmi a sú veľmi priateľské.“
Útoky psov neevidujú
Náčelník mestskej polície v Šahách Rudolf Mrázek hovorí: „V evidencii evidujeme niekoľko priestupkov na úseku chovu a držania psov v zmysle platnej zákonnej legislatívy. Útoky na život a zdravie občanov, aké boli v poslednom čase medializované, však nie.“
Za priestupky sa považuje nesprávne vodenie psov na verejnosti alebo neudržiavanie čistoty pri ich venčení.