Článok pokračuje pod video reklamou
Obyvatelia bytového domu v centre Levíc spísali petíciu proti konaniu dôchodkyne. Milovníčke zvierat vytýkajú zvýšený počet túlavých mačiek v blízkosti domu.
LEVICE. Mária Šufliarska sa vo voľnom čase venuje úprave zelene pred činžiakom, ostatní obyvatelia sa ale sťažujú na jej prístup k zvieratám bez domova.
Keďže mačky sú bez veterinárnej starostlivosti, obávajú sa o svoje zdravie.
Sťažujú sa
V petícii obyvatelia vyjadrujú nespokojnosť s pozornosťou, ktorú venuje túlavým mačkám. Tie znečisťujú okolia paneláka.
Sťažovali sa na hlasité privolávanie mačiek v skorých ranných a neskorých večerných hodinách, ako aj na nepríjemný zápach sa šíri v okolí.
„Spísali sme výzvu, ktorú sme doručili M. Šufliarskej, po dvoch týždňoch sme zorganizovali brigádu a pristúpili k odstráneniu kartónových prístreškov. Dúfali sme, že sa to zlepší, ale zatiaľ sa tak nestalo,“ povedal pre MY Týždeň na Pohroní Adrián Jusko, zástupca vlastníkov bytov.
Dôchodkyňa sa bráni s vysvetlením, že sa stará o zvieratá, ktoré nikto nechce.
„Čo mám robiť, keď sem prinesú škatuľu s mačiatkami? Už sú tu len dve mačky, ktoré kŕmim, čakajú na útulok,“ hovorí Mária Šufliarska.
Provizórne prístrešky
Podľa nespokojných obyvateľov dôchodkyňa zvieratám pravidelne prináša krmivo a v blízkosti obytného domu stavala rôzne obydlia.
„Všade okolo paneláka rozkladala domčeky pre túlavé mačky. Vyrábala ich z kartónov a starých kobercov, ktoré našla v odpadkových košoch,“ vysvetľuje ďalej Adrian Jusko.
Misky s krmivom prilákali aj hlodavce, ktoré sem prichádzali z blízkeho potoka.
Dôchodkyňa stavala prístrešky pre túlavé mačky, ostatní obyvatelia bytového domu ich odstránili.
Majú strach pred chorobami
V dome bývajú aj rodiny s malými deťmi, rodičia majú obavu z možnej nákazy.
„Sú to túlavé zvieratá a predstavujú nebezpečenstvo besnoty. Mačka je okrem toho definitívnym hostiteľom toxoplazmózy. Tieto zvieratá nie sú pod veterinárnou kontrolou, a preto nevieme, v akom sú stave,“ tvrdí Miroslav Machajdík.
Podľa neho môžu tiež prinášať besnotu a byť medzihostiteľom pásomníc. Zákon o veterinárnej starostlivosti hovorí, že spoločenské zvieratá musia byť identifikovateľné a ich údaje vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat.
Ak by sa dôchodkyňa chcela o mačky starať aj naďalej, veterinári jej odporúčajú riadnu starostlivosť zahŕňajúcu povinné očkovanie.
„Keď mačky kŕmi, vyjadruje svoj vlastnícky vzťah, a mala by postupovať v zmysle zákona – mala by dať mačky začipovať a zaočkovať,“ hovorí veterinárna lekárka Jana Kantová.
Situáciu by mali úradníci skontrolovať do dvoch týždňov. Snahou je umiestnenie zvierat v útulku v čo najkratšom čase.
Túlavé mačky znečisťovali okolie domu, nespokojní obyvatelia sa sťažovali na zápach.