Historická pamiatka chátra, peniaze na jej rekonštrukciu chýbajú. Opravy sú zamerané len na odstránenie havarijného stavu na časti vonkajšieho opevnenia.
LEVICE. Najväčší hrad v Levickom okrese doteraz nebol komplexne renovovaný, čo je viditeľné na rozpadávajúcich sa múroch. V týchto dňoch sa začali práce na odstránení nedostatkov na vonkajšom opevnení.
Opravujú vďaka dotácii
K čiastočnej rekonštrukcii hradieb Tekovské múzeum pristúpilo až po získaní dotácie.
„Hľadali sme finančné prostriedky, prihlásili sme sa do dotačného systému na rok 2012, kde sa nám podarilo uspieť,“ vysvetľuje riaditeľ Tekovského múzea v Leviciach Ján Dano.
Myslí si, že zrekonštruovať by sa mal celý hrad, stavebné povolenie na tento účel už majú.
S prácami na vonkajšom opevnení hradu začali minulý týždeň. „Získali sme dotáciu od ministerstva kultúry, z programu Obnov svoj dom vo výške 8-tisíc eur. Zriaďovateľ, Nitriansky samosprávny kraj, tento zámer podporil sumou 5400 eur,“ vysvetľuje pre MY Týždeň na Pohroní Ján Dano.
Odstraňujú havarijný stav
Statické zabezpečenie muriva na vonkajšom opevnení prebieha v časti Horný hrad.
„Odstraňujeme havarijný stav, ktorý vznikol v januári 2011 na severovýchodnom opevnení. Na opravu lokálnej deštrukcie sme doteraz nemali prostriedky,“ pokračuje.
Rekonštrukčné práce prebiehajú na úseku dlhom desať metrov, do hĺbky 70 centimetrov.
Po štátnom dohľade Pamiatkového úradu vypracovalo múzeum návrh. V tomto období sa vedenie múzea zaoberá hľadaním možností na celkové rekonštrukciu historického hradu, keďže stavebné povolenie je stále platné.
Na komplexný zásah však chýbajú peniaze, odborníci sa ale obávajú, aby na tento krok nebolo neskoro.
História dominanty
Hrad z konca 13. storočia doteraz neprešiel komplexnou renováciou.
Najväčší zásah bol spravený v časoch tureckých nájazdov v 17. storočí. V 30. rokoch minulého storočia sa do opráv pustil nový vlastník Schoeller, o štyridsať rokov neskôr opravili časť hradu, odstránili nálety, burinu, spravili začisťovacie práce. Osemdesiate roky sa niesli v znamení archeologického výskumu.
Kamenný hrad z konca 13. storočia je najstaršou historickou architektonickou pamiatkou Levíc. O tom, kedy ho presne postavili, nehovoria žiadne archívne materiály.
Prvým známym majiteľom Levického hradu bol Matúš Čák Trenčiansky. Z roku 1318 pochádza prvá písomná správa o jeho existencii.
Silnejúce turecké nebezpečenstvo bolo dôvodom na renováciu hradu. V roku 1635 ho obnovili podľa talianskeho systému, priekopy naplnili vodou, vybudovali delové bašty a padací most.
V novembri 1663 vicekapitán Gašpar Bartakovits vydal hrad bez boja Turkom. V rokoch 1688 až 1867 ho vlastnili Esterházyovci.
Od nich tento majetok získali viedenskí bankári, bratia Schoellerovci. Ich rodine patril hrad a hradné panstvo až do konca druhej svetovej vojny.